Hapësire reklamuese

Politikë

Media greke ironizion Ramën dhe shqiptarët: U çmendën me këngë dhe valle për vendin e tyre

Shkruar nga Newsbomb

Media greke ironizion Ramën dhe shqiptarët: U çmendën me

Mediat greke i kanë kushtuar shkrime të shumta vizitës së kryeministrit Edi Rama në Greqi, ku u takua sot me mijëra emigrantë shqiptarë.

Ndër to edhe media NEWS 24/7, e cila përmes një artikulli të gjatë nuk i ka kursyer kritikat lidhur me çdo aspekt të eventit, si për mënyrën e organizimit, pjesëmarrjen apo edhe për muzikën e zgjedhur.

Mes rreshtave, në artikull vihet re edhe ironia me simbolet kombëtare, ku shkruhet: Mijëra njerëz u mblodhën brenda dhe jashtë teatrit të Krishtlindjeve në Galatsi për të pritur kryeministrin shqiptar, për t'u hakmarrë dhe për t’u... çmendur me valle, këngë dhe parulla për vendin e tyre.

NEWS 24/7 e përshkruan organizimin si një “tubim dhe argëtim të paprecedentë i më shumë se 6000 njerëzve”.

Sipas medias greke, vizita e Ramës kishte si qëllim kthimin e shqiptarëve në vendin e tyre, por shkruan se thirrja e tij ra në vesh të shurdhët pasi shqiptarët ndihen shumë mirë në Greqi dhe nuk duan të kthehen në vendin e tyre.

"Nuk ishin të paktë ata që duke folur për NEWS 24/7, dukej se i kthyen shpinën “thirrjes” së Edi Ramës: “Jetën tonë e kemi ngritur këtu. Nuk mund të kthehemi më”, na tha një shtetas shqiptar 50-vjeçar, ndërsa një 23-vjeçar u deklarua “shqiptar krenar”, por pa e fshehur gëzimin e tij për faktin se ka arritur sukses në Greqi dhe nuk ka ndërmend më të kthehet në Shqipëri", thuhet në artikull. 

Sipas NEWS 24/7 zgjedhja e stadiumit ishte një gabim, pasi Galatsiou u mbush me shqiptarë dhe shumë prej tyre u detyruan të mos ndiqnin fjalimin, as ngjarjen dhe mbetën jashtë, në pritje. 

Shkrimi i plotë i NEWS 24/7

Mijëra njerëz u mblodhën brenda dhe jashtë teatrit të Krishtlindjeve në Galatsi për të pritur kryeministrin shqiptar, për t'u hakmarrë dhe për të... çmendur me valle, këngë dhe parulla për vendin e tyre. NEËS 24/7 ishte aty.

Ardhja e Edi Ramës në Greqi rezultoi një ngjarje historike për mijëra shqiptarë që jetojnë në Greqi dhe jo vetëm. Ata u dyndën dhe “pushtuan” Galatsiou e Mbyllur, mëngjesin e së dielës.

NEWS 24/7 ishte aty, në një organizim që zgjati më shumë se 5 orë dhe dukej si një tubim dhe argëtim i paprecedentë i më shumë se 6000 njerëzv.

Teatri i Krishtlindjeve u lye me ngjyrë të kuqe, me qindra flamuj të Shqipërisë, por edhe të Greqisë, madje edhe të Bashkimit Evropian në duart e fëmijëve të vegjël, deri edhe bluza për Edi Ramën.

Mijëra njerëz të të gjitha moshave filluan të mblidhen pak pas orës 9 të mëngjesit të së dielës në Klisto Galatsiou, ku ishte planifikuar të fliste kryeministri shqiptar, në një vizitë që erdhi një vit pasi Fredi Beleri u burgos.

Qytetarë shqiptarë nga çdo zonë e Athinës, u gjendën në stadiumin Olimpik të Galatsit.

Me të mbërritur te Klisto Galatsiou, ndërsa jashtë teatrit të Krishtlindjeve nisën të krijoheshin radhët e gjata, një plakë, me flamurin shqiptar të mbështjellë rreth saj, bërtiti: “Rama, të duam” . Jashtë atmosfera ishte festive që herët, duke justifikuar synimin fillestar të Edi Ramës: Të bëjë bashkë shqiptarët e Greqisë, me qëllimin përfundimtar që t'i bindë shqiptarët të kthehen në vendin e tyre.

Shqiptarët shprehën mbështetjen e tyre për kryeministrin e vendit, duke u shprehur se “ka bërë shumë hapa përpara Shqipërisë”, ndërsa të tjerë deklaruan se fakti që ai erdhi në Greqi do të thotë shumë.

"Kjo na tregon se ata janë këtu për ne," tha një nga të pranishmit.

Megjithatë, ka pasur edhe zëra të kundërt. Pak metra më tutje një grua me të shoqin nuk ndante të njëtin mendim si bashkëatdhetarët. Vetë ajo prej 32 vitesh jeton në Greqi dhe ishte “e pranishme” tek Klisto Galatsiou për të parë se çfarë do premtonte Rama.

Në fakt, e pyetur se çfarë do të thotë për të që Edi Rama vizitoi Greqinë, ajo nuk kurseu as ironitë.

 “Ai kërkon që të kthehemi për të rregulluar Shqipërinë. A do ta lëmë atë që kemi ndërtuar këtu për t'u kthyer? Shqipëria ka bërë atë që ka bërë. Nuk funksionon më për ne”.

Nuk ishin të paktë ata që duke folur për NEWS 24/7, dukej se i kthyen shpinën “thirrjes” së Edi Ramës: “Jetën tonë e kemi ngritur këtu. Nuk mund të kthehemi më”, na tha një shtetas shqiptar 50-vjeçar, ndërsa një 23-vjeçar u deklarua “shqiptar krenar”, por pa e fshehur gëzimin e tij për faktin se ka arritur sukses në Greqi dhe nuk ka ndërmend më të kthehet në Shqipëri.

Në fjalën e Edi Ramës morën pjesë edhe shumë gazetarë. Mes tyre, ndoshta gazetari më i njohur i Shqipërisë, Blendi Fevziu. Nuk ishin të paktë ata që nxituan të bënin foto me të.

Në diskutimet me gazetarët shqiptarë, përfaqësuesi i përbashkët tregoi objektivin kryesor të kryeministrit shqiptar përmes fjalimit të tij në Athinë: “Ai dëshiron t'u japë një nxitje shqiptarëve për t'u kthyer në atdhe. Është shumë e vështirë ajo që dëshiron të arrijë”.

Megjithatë, kishte disa që shprehën pakënaqësinë e tyre për faktin që aktiviteti u zhvillua pikërisht në atë vend, duke pasur parasysh komunitetin shqiptar që jeton në Greqi, i cili është grupi më i madh dhe më i integruar i emigrantëve në vend.

Sipas informacioneve të NEWS 24/7 , në fund të fundit, fakti që nuk ishte parashikuar një hapësirë ​​më e madhe për nevojat e fjalimit, ngjalli mendimet për mbajtjen e tij në sheshin Sintagma. Në fund u dha e mbyllura e Galatsit, por doli shumë e vogël për të pritur mijëra njerëz.

Pjesëmarrja ishte aq e madhe sa Galatsiou i Mbyllur u mbush, me shumë njerëz që u detyruan të mos mund të ndiqnin fjalimin, as ngjarjen, si rezultat i së cilës shumë qëndruan jashtë ambienteve dhe e kthyen shikimin nga ekrani i madh.

“Duhej të ishte dhënë më shumë hapësirë”,  thanë shumë nga personat që ishin në fjalim, ndërsa të njëjtat pakënaqësi morëm edhe nga personat e sigurisë si të Edi Ramës, ashtu edhe të vetë Kleistos.

Ndonëse që në mëngjes janë shtuar masat e sigurisë jashtë Klisto Galatsiou, teksa policët me rroba civile dhe makina patrullimi janë rrethuar në të gjitha zonat përreth stadiumit, nuk ka ndodhur e njëjta gjë brenda.

Flamujt shqiptarë valëviteshin në tribunat tashmë të mbushura dhe disa brohoritje "Edi, Edi" dëgjoheshin rregullisht nga turma për të tronditur vendin ndërsa ora numëronte mbrapsht deri në momentin kur kryeministri shqiptar do të dilte në skenë.

Pritja u “prish” kur në stadium u organizua një festë e vërtetë, me muzikë dhe valle tradicionale para skenës, me pjesëmarrjen e njerëzve të të gjitha moshave, kryesisht të rinj, madje edhe klube kulturore që dhanë ritmin, veshur me kostume tradicionale.

Yli Baka,  një nga këngëtaret më të njohura të folklorit shqiptar, nisi performancat live.

Më pas në skenë është ngjitur reperi Noizy , i cili ka çuar në furi turmën e re. Ai është reperi më i njohur shqiptar.  2 milionë ndjekësit që Noizy ka në Instagram konfirmuan bujën për reperin që bëri kërdinë në Galatin e mbyllur.

Kryeministri shqiptar  iu drejtua turmës  duke kërkuar mbështetjen e tyre në zgjedhjet e vitit të ardhshëm , ndërsa në të njëjtën kohë u bëri thirrje biznesmenëve të tij që të investojnë në Shqipëri. Mirëpo, gjatë fjalës së tij, e cila zgjati rreth një orë, nuk munguan reagimet e disa të pranishmëve.

Në vazhdën e deklaratës së  Fredi Belerit , i cili e akuzoi se erdhi në Athinë në ditën e një vjetorit të burgimit, për të provokuar dhe trembur fshatrat greke, Rama theksoi se “nuk ka ardhur për të provokuar”.

Ai e përshkroi vizitën e tij në Athinë si "më të bukurën", dhe më pas kërkoi falje për çdo gabim që bëri.

Në veçanti, ai tha: “Kërkoj falje për çdo gabim që mendoni se kam bërë, por nuk i kam tradhtuar asnjëherë ata që më besuan votën e tyre, as edhe një herë për këtë nder të jashtëzakonshëm. Nuk ka nder më të madh për një njeri në jetën e tij të udhëheqë vendin e tij. Nuk ka fuqi materiale, ekonomike, person apo shtet që mund të më tundojë apo të më bëjë presion për të vepruar pas shpine dhe për të shkelur interesat tuaja.  Kjo ishte vizita ime më e bukur në Athinë dhe nuk besoj se do të ketë më të bukur” .

Në fjalën e tij, ai nuk mungoi të përmendë veçanërisht kryeministrin grek , Kyriakos Mitsotakis, duke thënë:  “Dëshiroj t'i dërgoj një mesazh në emrin tuaj mikut tim që u zgjodh nga populli i këtij vendi për të udhëhequr Greqinë, kryeministri Kyriakos Mitsotakis. Në vitin 1886 poeti ynë Naim Frashëri shkroi poezinë e tij në greqisht “Dëshira e vërtetë e shqiptarëve”. Le të jetojmë me të gjithë fqinjët në rregull dhe paqe, të mos bëhemi armiq dhe të luftojmë. Shumë faleminderit nga unë dhe shqiptarët e Greqisë”.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese