Hapësire reklamuese

Politikë

Mbledhja e parë e Komisionit Hetimor për "TIMS", dëshmitarë nga Rama te Balla, Çuçi e Ardi Veliu

Shkruar nga Newsbomb
Mbledhja e parë e Komisionit Hetimor për "TIMS",
Punimet e Komisionit Hetimor per TIMS

Komisioni Hetimor Parlamentar për ndërhyrjet në sistemin "TIMS" ka nisur zyrtarisht punën këtë të martë, me konstituimin e tij, objektin e hetimit dhe listën e personave që do të pyeten si dëshmitarë, për nevojat e hetimit parlamentar.

Kryetar i këtij komisioni është demokrati Ervin Salianji, ndërsa nënkryetari i përket mazhorancës dhe ai është deputeti Toni Gogu.

Në fjalën e tij, gjatë njoftimit të ngritjes së Komisionit Hetimor për "TIMS", kryetari Ervin Salianji ka lexuar një nga një emrat e të gjithë personave që dyshohet se janë të përfshirë në rrjedhjen e të dhënave të shtetasve shqiptarë, si dhe titullarë institucionesh deri te kryeministri.

Neësbomb.al sjell të plotë listën me emrat e personave që do të dëshmojnë gjatë punimeve tremujore të komisionit, deri më 21 Qershor 2024 kur përfundon dhe afati i tij. Megjithatë, pavarësisht emrave zyrtarë, anëtarët kanë propozuar dhe emra të tjerë që s'janë në këtë listë, por që janë emra jozyrtarë sepse më parë duhet që palët të bien dakord me votë.

Do të thirren për të dëshmuar personat apo funksionarët publikë të mëposhtëm:

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë

Taulant Balla, ministër i Brendshëm

Muhamet Rrumbullaku, drejtori i Policisë së SHtetit

Florian Sulejmani, drejtor i AMP

Bledar Çuçi, ish-ministër i Brendshëm

Gledis Nano, ish-drejtor i Policisë së Shtetit

Ardi Veliu, ish-drejtor i AMP

Zef Laska, dejtor i Burimeve Njerëzore në Policinë e Shtetit

Neritan Nallbati, drejtor i Policisë Kriminale

Dorian Tola, drejor i Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar

Ervin Muça, drejtor i IT në Policinë e Shtetit

Ervina Gjana, drejtor i Krimit Kibernetik

Besian Tanuzi, ish-drejtor i Sistemeve në Policinë e Shtetit

Enri Ndoni, drejtor i Sistemeve në Policinë e Shtetit

Ardit Muça, shef i IT në Policinë e Shtetit

Elona Goga, ish-drejtor i Bazave të të Dhënave në Policinë e Shtetit

Do të thirren si dëshmitarë për nevoja të komisionit dhe shtetasit:

Eraldi Ndreca

Enkli Hoxha

Ergis Hidri

J. Dervishaj

Xhuljeta Çollaku

Albana Vrapi

Arben Babaj

Persona të tjerë që ka dyshime se kanë marrë pjesë në këtë operacion, janë:

Elvis Hysi

Ermal Beqiri nga kompania "Soft"

Nevila Xoxa

Kompania "Horizont", do thërrasim administratorin.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese