Hapësire reklamuese

Politikë

Investimi i dhëndrit të Donald Trump, Rama flet për “Financial Times”: Ne kemi nevojë për super luks

Shkruar nga Newsbomb
Investimi i dhëndrit të Donald Trump, Rama flet për
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë të shkurtër për “Financial Times” ku ka folur për investimin e dhëndrit të ish-presidentit të SHBA-ve në Shqipëri.

“Ne kemi nevojë për super luks, ashtu si një shkretëtirë ka nevojë për ujë”, tha Rama, duke rikonfirmuar sërish planet e Jared Kushner në Shqipëri.

Rama ka sqaruar se qasja fillestare për projektin për transformimin e ishullit të Sazanit është bërë nga vetë Kushner.

Ishulli i Sazanit në jug të Shqipërisë do të kthehet shpejt në një nga atraksionet turistike më të preferuara në Ballkanin Perëndimor. Ky është synimi i kompanisë private "Affinity Partners", e cila planifikon të investojë 1 miliardë dollarë për transformimin e ishullit.

Kompania është në pronësi të Jared Kushner, dhëndri i ish-presidentit Donald Trump dhe synon një eko-resorti luksoz në ishullin e Sazanit në harmoni të plotë me natyrën.

Bëhet fjalë për disa vila që sipas projektit do të jenë gjysmë të futura në tokë, me pamje spektakolare nga bregu i Sazanit dhe ballkon panoramik. 

Projekti luksoz i dhendrit te Trump per Sazanin

Kompania private "Affinity Partners" planifikon të zhvillojë dhe ishullin e Zvërnecit në Shqipëri, duke synuar të prezantojë disa resorte kryesore me afro 10,000 njësi vilash dhe dhoma hoteli. Vetë dhëndri i ish-presidentit Donald Trump në një intervistë për "Bloomberg", shprehu admirimin e tij për ishullin e Sazanit, duke e përshkruar atë si një nga brigjet më të pacenuara dhe unike në botë.

Jared Kushner, ish-këshilltar i lartë i Shtëpisë së Bardhë dhe dhëndri i ish-Presidentit Donald Trump, themeloi Affinity Partners pasi la shërbimin qeveritar. Firma, me asete që arrijnë në 3.1 miliardë dollarë, ka marrë mbështetje të konsiderueshme nga investitorë të mbështetur nga shteti i Lindjes së Mesme, duke përfshirë rreth 2 miliardë dollarë nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite.

Firma e Kushner është gjithashtu duke eksploruar investime në energjinë e rinovueshme, qendrat e të dhënave dhe inteligjencën artificiale. Veçanërisht, Kushner luajti një rol vendimtar në Marrëveshjet e Abrahamit, të cilat normalizuan marrëdhëniet midis Izraelit dhe disa kombeve arabe në vitin 2020. Ai ka deklaruar se nuk ka në plan të ribashkohet me administratën e Trump nëse krijohet mundësia.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese