Hapësire reklamuese

Politikë

Formula e re e socialistëve, “shpërthen” Murrizi: Herësi është anti-kushtetues, demokratët mos e pranojnë këtë propozim qelbësirash

Shkruar nga Newsbomb
Formula e re e socialistëve, “shpërthen” Murrizi:
Myslim Murrizi

Ish-deputeti Myslim Murrizi ka reaguar pas propozimeve të bëra nga Partia Socialiste për ndryshimin e Kodit Zgjedhor. Socialistët dorëzuan një formulë të re për përcaktimin e herësit në ndarjen e mandateve brenda partisë ose koalicionit.

Sipas formulës së re, herësi nuk do të jetë më i madh se 7000 vota.  Këtë propozim të socialistëve ish-deputeti e ka quajtur “të pështirë” dhe anti-kushtetuese.

Duke cituar vendimin e Gjykatës Kushtetuese më 30 qershor 2021 ku tha qartë se herësi është anti-kushtetues , Murrizi u ka bërë thirrje demokratëve që të mos bëhen palë me mazhorancën dhe të pranojnë këtë propozim.

Nese deputetet e PD dhe te opozites do te pranojne kete propozim qelbesirash qe me te gjitha gjasat Rama nuk do ti vendos më ne liste per deputet shumicen e tyre,atehere jane njelloj qelbesira deputet qe per nje karrike te qelbur te tyre duan te qelbin te gjithe DEMOKRATET dhe PD

E nese jeni njelloj QELBESIRA qe per te ruajtur menderen tuaj te felliqur ne parlament, atehere pse mendoni qe QYTETARET duhet te votojne per QELBESIRA por me emra te ndryshem e surrat, shpirt, karakter e moral te njenjte siç ngjajne PALAÇOT?????

Nese deputetet e PD dhe te opozites behen pjese e ketij propozimi funderrinash qe i urdheron Rama si zagar te firmosin çfar pelqen Rama , atehere beheni edhe Ju njelloj zagar te peshtire te Rames dhe ku ndryshoni qe ta kuptojne QYTETARET qe nuk jeni njelloj?????”, shkruan Murrizi ndër të tjera në postimin e tij.

Kujtojmë se 30 qershor 2021, Gjykata Kushtetuese vendosi të shfuqizojë pengesën që socialistët vendosën në Kodin Zgjedhor, sa i përket hapjes së listave të kandidatëve për deputetë.

Trupa shpalli të papajtueshme me Kushtetutën pikën 3 të nenit 163, që sanksiononte se një kandidat, për të kaluar në listën fituese, duhej të arrinte me vota preferenciale herësin e partisë së tij në atë qark, ose thënë ndryshe mesataren e votave që I duhej subjektit për të fituar një mandat parlamentar.

Rrëzimi i kësaj pengese mundësonte renditjen e thjeshtë të kandidatëve për deputetë nga më i votuar, tek më pak i votuari.

Postimi i plotë i Murrizit:

Po shoh nje propozim te peshtire nga nje grup spurdhjakesh deputet te ps per te rivendosur perseri heresin tek zgjedhja e deputeteve

Por jo me 10 mij vota por 7 mij vota

Nderkohe qe vendimi NR 28 date 30 qershor 2021 i Gjykates Kushtetuese thote qarte qe heresi eshte anti kushtetues, sepse ne NENIN NR 64 te KUSHTETUTES PIKA NR 3 paragrafi i fundit thote qarte qe:  VOTIMIT PARAPELQYES DUHET TI NENSHTROHEN JO ME PAK SE 2/3 E LISTES SE KANIDATEVE PER DEPUTET

PRA LISTAT JANE TE HAPURA DETYRIMISHT JO ME PAK SE 2/3

KJO NUK PENGON ASNJE PARTI POLITIKE QE TI MBAJE 100% LISTAT E HAPURA

PERVEÇ PARTIS SE RAMES QE MUND TE MBAJ MBYLLUR SPURDHJAKET QE KANE FIRMOSUR DHE HAJDUTET QE SHKOJNE DY HER NE JAV TEK SPAKU

Po kur eshte anti kushtetues heresi 10 mij vota, pse mendoni ju qelbesira politikan bastard se heresi 7 mij vota qenka kushtetues??

Nese deputetet e PD dhe te opozites do te pranojne kete propozim qelbesirash qe me te gjitha gjasat Rama nuk do ti vendos më ne liste per deputet shumicen e tyre,atehere jane njelloj qelbesira deputet qe per nje karrike te qelbur te tyre duan te qelbin te gjithe DEMOKRATET dhe PD

E nese jeni njelloj QELBESIRA qe per te ruajtur menderen tuaj te felliqur ne parlament, atehere pse mendoni qe QYTETARET duhet te votojne per QELBESIRA por me emra te ndryshem e surrat, shpirt, karakter e moral te njenjte siç ngjajne PALAÇOT?????

Nese deputetet e PD dhe te opozites behen pjese e ketij propozimi funderrinash qe i urdheron Rama si zagar te firmosin çfar pelqen Rama , atehere beheni edhe Ju njelloj zagar te peshtire te Rames dhe ku ndryshoni qe ta kuptojne QYTETARET qe nuk jeni njelloj?????

PD duhet te distancohet publikisht nga prozim i Rames nepermjet ketyre deputeteve palaço qe perdoren prej shume kohesh si prezervativ shumperdorimsh per qellime te ndyra

PD duhet te deklaroj publikisht qe nuk i qendron pazarit te ndyre te 21 prillit 2008 dhe qe nuk eshte pjese e qelbesirave politik ne parlament e jasht tij per te shmangur zgjedhjen me vote nga QYTETARET

PD E KA DETYRIM PER TE RIKTHYER VOTEN, GAREN DHE MORALIN E DINJITETIN E KUJDO QE KERKON TE JETE PERFAQESUES I QYTETAREVE

Denglat per mender “ primare” brenda vetes per te perçare demokratet nese dakortesohet me hersin antikushtetues te funderrinave qe duan te mbrojne veten nga SPAKU, tua shesin vetem kllouneve, debilave dhe servilave qe lepijne çdo gje qe ju thote padrino per nje karrike te dhjere pushteti

Nese mendojne qe te gjithe jemi njelloj e nuk marim vesh, nuk kuptojme apo nuk jua dime pislliqet e flirtit me pushtetin per tendera dhe kulla e male hale ne mes te Tiranes, gaboheni aq shume sa do felliqeni shum keq ne zgjedhjet e 2025

Shqiperia eshte vend i vogel dhe çdo gje meret vesh shpejt, mjafton te pish tre kafe e te takosh pak njerez

Kush i mendon Qytetaret dhe Shqiptaret budallenj, eshte kokrra e idiotit per vete, sepse Shqiptaret jua dine vilat dhe pronat e vendosura me vjedhje e pazar qensh mes njeri tjetrit kudo ku jeni komshinj me njeri tjetrin nga rezidencat pas tegut e kodra e diellit ne Tiran, tek vilat ne Lalz e Palas dhe pallatet gradaçela 50-60-70 kate kudo ne zonat me te lakmuara ne Tiran

Nese do te bashkoni edhe votat bashke ne kete histeri qenerie te perbashket per te shkelur perseri Kushtetuten siç bete ne 2008 dhe 2020, ateher pergjegjesin e deshtimit ,te humbjes nga mosbesimi dhe te vrasjes se shpreses qe opozita eshte ndryshe, nuk keni kujt tja faturoni më se Luli nuk ekziston dhe Luljetat qe flinin apo benin kafe ne vilen e tij tani kane ndryshuar “ partner”

Ftoj çdo deputet, politikan, parti politike te majte te qendres apo te djathte, ojf, ojq, shqrcv dhe çdo zë publik qe te reagoj nese nuk i perket kesaj tufe te zgjebosur zagaresh ordiner qe prej vitit 2008 dhe kater pale zgjedhje rresht i fshihen VOTES SE QYTETAREVE si qen te pshurrur, te reagojne fort

Nese kjo do te miratohet ne Parlament si nje gjell qensh qe ju pelqen te gjithe tufes se qenve politik, ftoj çdo subjekt politik qe te bashkohen bashke per ta goditur perseri ne Gjykate Kushtetuese, pamvarsisht se mund te merziten nje grusht bythecesh e spurdhjakesh politik qe me shume se DEMOKRACIA NEPERMJET VOTES duan pasuri e pushtet nepermjet pazareve si qen te se njenjtes tufe por me emra te ndryshem dhe lehin si funderrina per RROTACION

NE PUSHTET VIHET ME VOTE DHE IKET ME VOTE JO ME RROTE

NDAJ RROTACIONI ESHTE TERM I ARTIKULUAR NGA DISA RROTA NE POLTIKE QE MEQENESE JANE RROKULLISUR VETE PREHER ME PREHER MENDOJNE QE MUN TE NGJAJME TE GJITHE

Nuk do te kete turp, pabesi dhe shitje me te madhe te sovranitetit te VOTES SE SHQIPTAREVE, nese deputetet e PD dhe opozites behen sherbetore te rendomte dhe vemje per te votuar nje pisllik qe qelb ere minjera kilometra te rilindjes se Rames

Nese ndodh do ta “ shijoni” shum shpejt “shijen” e gjelles qe mund te gatuani sebashku

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese