Hapësire reklamuese

Politikë

David Cameron në Tiranë, qeveria britanike zbardh detajet e planit për të "shtypur" bandat kriminale

Shkruar nga Newsbomb

 

David Cameron në Tiranë, qeveria britanike zbardh detajet e planit
David Cameron

 

Teksa sot pritet të mbërrijë në vendin tonë Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, David Cameron, vetë qeveria britanike ka ndarë detaje për këtë vizitë. 

Përmes një deklarate zyrtare shkruan Sekretari i Jashtëm udhëton në Shqipëri për të nënvizuar suksesin e partneritetit mes tyre dhe për të luftuar migracionin ilegal. 

"Sekretari i Jashtëm do të shohë nga afër se si po ecën marrëdhëniet e Mbretërisë së Bashkuar me Shqipërinë për të dy vendet gjatë një vizite në Tiranë sot (e mërkurë 22 maj).

Ndërsa Evropa përballet me një krizë në rritje të migracionit, partneriteti midis MB-së dhe Shqipërisë spikat si një shembull kryesor i ndërprerjes së modeleve të biznesit të bandave të pashpirt të kontrabandës së njerëzve, duke reduktuar ndjeshëm kalimet e rrezikshme me varka të vogla dhe duke ofruar një të ardhme më të begatë për të rinjtë shqiptarë. Kjo vizitë vjen pasi kryeministri foli me kryeministrin shqiptar Edi Rama në fillim të këtij muaji për të diskutuar sfidën e përbashkët të migracionit dhe nevojën për një bashkëpunim më të madh në të gjithë Evropën.

Gjatë vizitës, ai do të zhvillojë bisedime me kryeministrin Edi Rama, si dhe me presidentin shqiptar Bajram Begaj dhe ministrin e Jashtëm Igli Hasani për një sërë çështjesh, duke përfshirë trajtimin e migracionit të paligjshëm, krimin e organizuar, sigurinë e Ballkanit Perëndimor dhe mbështetjen e palëkundur të të dy vendeve për Ukraina përballë agresionit rus," thuhet në deklaratë. 

Më tej, qeveria britanike shpreht se për shkak të partneritetit me Shqipërinë, mbërritjet e anijeve të vogla nga vendi ynë në Britaninë e Madhe ka rënë me mbi 90% në vitin 2023. Sipas marrëveshjes së re të kthimit, të nënshkruar me qeverinë shqiptare, Britania e Madhe ka larguar 26,000 njerëz në dymbëdhjetë muajt e fundit, duke përfshirë afro 6,000 shqiptarë. 

Cameron do të shpallë gjithashtu një program të ri për të mbështetur Policinë e Shtetit Shqiptar për të reformuar dhe modernizuar, në mënyrë që ajo të mund të shtypë grupet e krimit që kërcënojnë jetesën e qytetarëve shqiptarë dhe britanikë nëpërmjet kontrabandës së njerëzve dhe tregtisë së drogës.

"Partneriteti ynë me Shqipërinë po jep një rezultat si për njerëzit tanë, ashtu edhe për të luajtur një rol kyç në trajtimin e migracionit të paligjshëm. Mbërritjet e anijeve të vogla nga Shqipëria në Britaninë e Madhe ranë me mbi 90% në vitin 2023, që do të thotë se më pak shqiptarë po bien në duart e bandave kriminale dhe po bëjnë kalime të rrezikshme kanalesh.

Së bashku ne jemi duke forcuar partneritetin tonë, duke forcuar sigurinë evropiane, duke investuar në brezin e ardhshëm të të rinjve, duke ndërtuar lidhje tregtare dhe duke trajtuar korrupsionin dhe krimin e organizuar për të siguruar që ne të ndërtojmë një të ardhme të qëndrueshme dhe të begatë për vendet tona.

Partneriteti me Shqipërinë është një pikë referimi për mënyrën se si Britania e Madhe dëshiron të punojë me partnerët në nivel global, duke dhënë rezultate në reduktimin e migracionit të paligjshëm në MB, por edhe në ndihmën për të ofruar mundësi për shqiptarët që të qëndrojnë dhe të përparojnë në vendin e tyre. 

Sipas marrëveshjes së re të kthimit, të nënshkruar me qeverinë shqiptare, Britania e Madhe ka larguar 26,000 njerëz në dymbëdhjetë muajt e fundit, duke përfshirë afro 6,000 shqiptarë. 

Vizita e Sekretarit të Jashtëm vjen pasi kryeministri përfundon një vizitë në Vjenë, për t'u takuar me kancelarin austriak Karl Nehammer, ku të dy liderët ranë dakord se duhet të ndërmerren veprime më të forta për të trajtuar çështjen urgjente të migracionit të paligjshëm, duke përfshirë partneritetet e caktuara të vendeve të treta të sigurta, si p.sh. Modeli i Mbretërisë së Bashkuar nga Ruanda.

Kryeministri njoftoi gjithashtu 25 milionë funte për Agjencinë Kombëtare të Krimit për të rritur operacionet për të penguar operacionet e kontrabandistëve të njerëzve në Kanal, duke u siguruar që kufijtë e Mbretërisë së Bashkuar të mbrohen.

Gjatë qëndrimit në Tiranë, Sekretari i Jashtëm do të njoftojë se ka diskutime nga drejtësia në drejtësi, të cilat do të zhvillojnë një program për të mbështetur gjyqtarët shqiptarë. Kjo do të vendosë ekspertizën e Mbretërisë së Bashkuar për të trajnuar gjyqtarët shqiptarë për të mësuar praktikat më të mira dhe për të ofruar udhëzime ekspertësh për trajtimin e pastrimit të parave, rikuperimit të aseteve dhe korrupsionit. Ai do të shpallë gjithashtu një program të ri për të mbështetur Policinë e Shtetit Shqiptar për të reformuar dhe modernizuar, në mënyrë që ajo të mund të shtypë grupet e krimit që kërcënojnë jetesën e qytetarëve shqiptarë dhe britanikë nëpërmjet kontrabandës së njerëzve dhe tregtisë së drogës.

Të dyja këto nisma do ta pajisin Shqipërinë me mjetet më të mira të mundshme për të luftuar bandat që po inkurajojnë njerëzit të rrezikojnë jetën e tyre duke kaluar Kanalin dhe duke nxitur krimin e drogës në MB. Një forcë gjyqësore dhe policie e përforcuar shqiptare do të jetë më e aftë për t'iu kundërvënë kriminelëve që mundësojnë kontrabandën e njerëzve në zonë dhe do të ndihmojë që Shqipëria të bëhet një vend më i sigurt dhe më i begatë për të jetuar. Shqipëria në fillim të këtij muaji, prej 1.6 milion £ të financimit të Mbretërisë së Bashkuar të investuar në teknologjinë e njohjes së targave dhe dronët për të ndihmuar autoritetet shqiptare të gjurmojnë kriminelët dhe të luftojnë migracionin ilegal.  

Sekretari i Jashtëm do të vizitojë Piramidën e Tiranës, e ndërtuar fillimisht në fund të regjimit komunist si mauzoleum i ish-diktatorit, dhe tashmë e rigjallëruar si një qendër inovacioni dhe teknologjie për të rinjtë shqiptarë. Duke hapur qendrën kulturore britanike në Piramidë, Lord Cameron do të diskutojë me të rinjtë se si Mbretëria e Bashkuar po i ndihmon ata të stimulojnë rritjen dhe prosperitetin në Shqipëri, duke përfshirë sigurinë kibernetike, bursat dhe mbështetjen për sipërmarrësit, duke ofruar një të ardhme mundësish për brezin e ardhshëm. të shqiptarëve, " thuhet në deklaratë. 

Po ashtu Sekretari i Jashtëm do të njoftojë gjithashtu angazhimin e Mbretërisë së Bashkuar për të eksploruar opsionet për financimin e zhvillimit të hekurudhave të Shqipërisë duke përdorur financimin tonë prej 4 miliardë £ për eksportin e Britanisë së Madhe të alokuara për Shqipërinë gjatë vizitës së Kryeministrit Rama në MB në 2023”.

“Projektet që po eksplorohen përfshijnë hekurudhën midis portit të Durrësit dhe kryeqyteti i Kosovës, Prishtinë dhe hekurudha ndërmjet qytetit të Rrogozhinës dhe qytetit bregdetar të Vlorës. Të dyja rrugët do të përmirësojnë lidhjen dhe prosperitetin rajonal. Nismat  e shpallura sot do të vazhdojnë të përforcojnë partneritetin e Mbretërisë së Bashkuar me Shqipërinë, duke mbështetur përpjekjet tona të përbashkëta për të parandaluar mbërritjen e anijeve të vogla në MB nga Shqipëria dhe për të ndërtuar një të ardhme të qëndrueshme dhe të begatë për të dy vendet”, thuhet më tej në deklaratën e qeverisë britanike.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese