Hapësire reklamuese

Politikë

Begaj sot në Kosovë, merr pjesë në Forumin për Gratë, Paqen dhe Sigurinë

Shkruar nga Newsbomb

Begaj sot në Kosovë, merr pjesë në Forumin për

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj ndodhet në Kosovë me ftesë të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër të edicionit të dytë të Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë.

Presidenti Begaj mësohet se do të mbajë sot një fjalim në Forumin Ndërkombëtar për Gratë, Paqe dhe Siguri që zhvillohet në Prishtinë 

Gjithashtu bëhet e ditur se kreu i shtetit do të ketë një takim diplomatik me Presidenten Osmani si dhe disa takime bilaterale me personalitete të rëndësishme kombëtare e ndërkombëtare.

Edicioni i dytë i Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë do të mbledhë në Prishtinë, liderë, ekspertë, si dhe pjesëmarrës nga më shumë se 40 shtete të botës. Kjo ngjarje e madhe do të mbahet në data 15-16 prill 2024.

Forumi Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë (WPS Forum) sjell liderë, ekspertë, akademikë, përfaqësues të shoqërisë civile, ndikues, të rinj dhe grupe të tjera të interesit së bashku në zemër të Ballkanit Perëndimor për të diskutuar sfidat aktuale globale të paraqitura në Axhendën e WPS gjatë këtyre kohërave të pasigurta, si dhe për të elaboruar rëndësinë themelore të kësaj axhende për paqen e qëndrueshme, të barabartë dhe të qëndrueshme.

Ky edicion i Forumit do të fokusohet ekskluzivisht në ndërtimin e përpjekjeve të përbashkëta për të trajtuar dhunën seksuale të lidhur me konfliktin, si dhe në identifikimin e mjeteve dhe politikave për të ndihmuar gratë dhe vajzat të lundrojnë më të sigurta në kohën e kërcënimeve gjithnjë në rritje të sigurisë klimatike. Duke vepruar kështu, objektivi i Forumit është të trajtojë kërcënimet historike për sigurinë e grave së bashku me sfidat e reja të sigurisë, me qëllimin përfundimtar për të bashkuar forcat për të avancuar më tej Axhendën e WPS.

Ai do të jetë një forum për shkëmbimin e praktikave më të mira dhe mësimeve të nxjerra, si dhe për zhvillimin e strategjive dhe hartimin e kornizave të reja veprimi në vazhdën e një arkitekture gjithnjë në ndryshim të sigurisë dhe paqes në Evropë dhe më gjerë. Si iniciativë e Dr. Vjosa Osmani Sadriu, Presidente e Republikës së Kosovës, ky Forum paraqet një nga angazhimet e institucioneve të Republikës së Kosovës për Samitin për Demokraci.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese