Hapësire reklamuese

Politikë

BE miratoi planin e rritjes për Ballkanin Perëndimor, Rama: Moment historik, injekton një vrull të ri në procesin e zgjerimit

Shkruar nga Newsbomb
BE miratoi planin e rritjes për Ballkanin Perëndimor, Rama: Moment
Kryeministri Edi Rama

Këshilli i Bashkimit Evropian ka miratuar Planin e Rritjes, prej 6 miliardë eurosh për vendet e Ballkanit Perëndimor, një instrument i ri për të mbështetur reformat e lidhura me BE-në dhe rritjen ekonomike në rajon.

Në lidhje me këtë ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama, i cili tha se kjo shënon një moment historik të rëndësishëm që i paraprin fillimit të zbatimit të tij, për të cilin Shqipëria është e përgatitur dhe entuziaste.  Nga ky fond për 6 vendet e rajonit, Shqipëria përfiton 1 miliard euro.

Kreu i qeverisë ndër të tjera shkruan se Shqipëria ka paraqitur një Reform Axhendë jashtëzakonisht ambicioze që do të zbatohet gjatë tre viteve të ardhshme.

Postimi i plotë:

Unë mirëpres miratimin sot nga Këshilli Evropian të #Planit të Rritjes për #Ballkanin Perëndimor. Kjo shënon një moment historik të rëndësishëm që i paraprin fillimit të zbatimit të tij, për të cilin ne jemi plotësisht të përgatitur dhe entuziastë.

Plani i Rritjes injekton një vrull të ri në procesin e zgjerimit, me një theks të veçantë në fusha thelbësore si sundimi i ligjit, transparenca dhe reformat. Për më tepër, ai prezanton burime të reja financiare për vendet e BB6, në varësi të performancës së tyre përkatëse.

Thjesht fantastike të shohësh të gjitha këto që po ndodhin pasi ke qenë duke u përpjekur për të që disa kohë! Falë të gjithë të përfshirëve, Shqipëria ka paraqitur një #ReformAgenda jashtëzakonisht ambicioze që do të zbatohet gjatë tre viteve të ardhshme.

Kjo axhendë synon ta afrojë vendin me të ardhmen e parashikuar si pjesë përbërëse e familjes evropiane. Unë i pres me padurim diskutimet në Samitin e ardhshëm në mes të majit në Malin e Zi piktoresk.????

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese