Hapësire reklamuese

Politikë

A do t'i zërë Argita Malltezi vendin në politikë babait? Flamur Noka tregon se çfarë i tha vajza e Berishës

Shkruar nga Newsbomb

A do t'i zërë Argita Malltezi vendin në politikë

Deputeti i PD, Flamur Noka ka folur për mundësinë që Argita Malltezi të zërë postin e babit të saj, pas largimit të Sali Berishës nga politika.

I ftuar në emisionin  “Kjo Javë” në New24 ai pranoi se i ka kërkuar të bijës së ish-kryeministrit që të angazhohet me kohë të plotë në PD, por ka refuzuar.

“Unë kam qenë një nga politikanët e kësaj force që ia kam kërkuar angazhimin me kohë të plotë, por ajo e ka refuzuar. Megjithatë kontributi i saj është jashtëszakonisht i vlefshëm,” tha Noka.

 Pjesë nga biseda në studio:

Çfarë simbolizon pjesëmarrja e Argita Malltezit në protestat e opozitës?

Noka: Argita Berisha është një demokrate që ka mbështetur historiksht çdo kauzë të partisë së saj Nuk ka ose duket çudi prezenca e saj në protesta. Unë kam qenë një nga politikanët e kësaj force që ia kam kërkuar angazhimin me kohë të plotë, por ajo e ka refuzuar. Megjithatë kontributi i saj është jashtëszakonisht i vlefshëm.

Sa gjasa ka të jetë pasardhëse e të atit pas vitit 2025?

Noka: Synimi ynë sot është të organizohemi, të mobilizohemi, të ngrihemi dhe të përballemi të rrëzojmë regjimin më korruptiv pas diktaturës. Pastaj gara për PD, ajo e ka një kryetar sot, kur mos të ketë do flasim. PD ka një kryetar. E kam thënë dhe e them, kam qenë i pari që i kam kërkuar që në 2013 një angazhim më të plotë të zonjës Malltezi në PD.

Do ishit dakord të ishte pasardhëse?

Noka: Për sa kohë të jetë Sali Berisha kryetar unë nuk harxhoj kohë të diskutoj asgjë tjetër për kryetar.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese