Politikani reagon për zgjedhjet e KLP dhe KLGJ: Hodhën mënjanë ONM-në, garancinë e vetme për reformën në drejtësi

Publikuar tek: politike, më 22:25 05-02-2018 Politikani reagon për zgjedhjet e KLP dhe KLGJ: Hodhën mënjanë ONM-në, garancinë e vetme për reformën në drejtësi

Kreu i Grupit Parlamentar i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar pas zgjedhjes së kandidatëve të KLGJ dhe KLP, duke e quajtur si një proçes që i dha fund integritet të reformës në drejtësi. 

Sakaq, përmendi edhe faktin që Operacioni Nderkombetar i Monitorimit të reformës në drejtësi i përbërë nga SHBA dhe BE, ishte garancia e një reforme të drejtë, por që u la mënjanë nga procesi.

Reagimi i plotë i Petrit Vasilit:

ONM nuk eshte më jo integriteti po as edhe kozmetika e reformes ne drejtesi.

Kryeministri me te tijet hodhen shortin per KLP dhe KLGJ dhe asgjesuan ONM.
Operacioni Nderkombetar i Monitorimit te reformes ne drejtesi i perbere nga SHBA dhe BE dhe i vendosur ne kushtetute ishte garancia e integritetit te procesit te reformes ne drejtesi.
Kandidatet e skualifikuar nga ONM si kandidate pa integritet dhe jashte kritereve do te shkojne ne Kuvend per votim.
Integriteti i reformes ne drejtesi ra per toke.
OMN jane perfundimisht jo integriteti por as edhe kozmetika e procesit te reformes ne drejtesi.
Drejtesia qe po krijohet eshte e kapur totalisht nga kryeministri dhe po realizohet ne drejtesi antireforma me e rrezikshme e pluralizmit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012141942977905
array(1) { ["section"]=> string(118) "politikani-reagon-per-zgjedhjet-e-klp-dhe-klgj-hodhen-menjane-onm-ne-garancine-e-vetme-per-reformen-ne-drejtesi-109259" }