Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
35 °
Mër
37 °
Enj
39 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Policia zbulon skemën e mashtrimit të ekonomistit dhe biznesmenes vlonjate, çfarë kanë bërë për 4 vite rresht

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

78c4501eed0890deda4149aafd568cb7

Policia ka filluar ndjekjen penale për një ekonomist dhe një biznesmene vlonjate për fshehjen e të ardhurave të mallrave të futur kontrabandë:

Të ndjekurit penalisht janë,

1. K.V., 56 vjeçe, banuese në Vlorë.

2. A.M., 52 vjeç, banues në Vlorë me profesion Ekonomist.

Policia e Vlorës ka filluar proçedimin penal në ngarkim të tyre pasi më datë 10.07.2017, gjatë kontrollit të ushtruar në subjektin tregëtar në pronësi të shtetases K.V., në lagjen ”24 Maji”, u gjetën një sasi mallrash (veshmbathje) për të cilat kjo shtetase nuk dispononte faturë tatimore të blerjes së tyre.

Gjithashtu, nga hetimet e kryera ka rezultuar se shtetësia K.V., i paguante me para kesh në dorë shumën prej 5000 lekë të rinj në muaj shtetasit A.M (ekonomist) me qëllim që ky i fundit të mbyllte veprimet e tjera në organet tatimore.

Kjo lloj pagese është kryer për rreth 4 vite me radhe në mënyrë ilegale, pa lidhur asnjë kontratë të ligjshme për kryerjen e pagesave.

“Materialet u referuan në Prokurori për veprat penale ”Fshehja e të ardhurave” dhe ”Tregëtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë”, parashikuar nga  nenet  180 dhe 178 të Kodit Penal”, thuhet në njoftimin e policisë..

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img