Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4a785b6561f46ceb959726746e2eb7dd

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.   

Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur me forcat e policisë, pasi policia qëlloi për vdekje një 27-vjeçar afro-amerikan.

Viktima, i identifikuar nga zyrtarët si Ëalter Ëallace, u vra gjatë një konfrontimi të hënën pasdite në Filadelfia Perëndimore. Policia amerikane njoftoi se rreth 30 oficerë policie u plagosën gjatë përleshjeve.

Zyrtarët e policisë nuk kanë lëshuar emrat e dy oficerëve që qëlluan në Ëallace, por ata thanë se ata ishin vendosur në tryezë në pritje të një hetimi.

Mësohet se 27-vjeçari mbeti i vrarë, pasi kërcënoi me thikë dy policë, të cilët pasi e paralajmëruan qëlluan drejt tij, duke e lënë të vdekur në vend.

Kjo është hera e dytë që populli amerikan ngrihet në këmbë kundër racizmit brenda pak muajsh.

Më parë, trazira disa ditore u mbajtën në të gjithë vendin pasi vrasjes së afrikano-amerikanit 46-vjeçar, George Floyd.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img