Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Policia Rrugore bën “kërdinë”, për 3 orë gjobiten 256 drejtues mjetesh dhe hiqen 43 patenta, arrestohet një shofer i dehur

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia Rrugore njofton se ka shtuar patrullat në të gjitha akset rrugore të Shqipërisë, pasi fluksi i automjeteve është shtuar ndjeshëm pas orës 16:00.

Bëhet me dije se në vetëm 3 orë janë vendosur 256 gjoba për parakalime të gabuara, ndërkohë që janë pezulluar edhe 43 leje drejtimi. Në pranga është vënë 55 vjeçari B.B, i cili e drejtonte mjetin në gjendje të dehur.

Njoftimi i Policisë:

Respekto rregullat, shpëto jetë!

Policia Rrugore me shërbime të shtuara në akset rrugore dhe në hyrje të Tiranës, Elbasanit, Durrësit dhe në rrugën e Kombit  pasi fluksi i automjeteve është shtuar ndjeshëm  që prej orës 16:00, që ka filluar kthimi i qytetarëve nga zonat bregdetare dhe turistike drejt Tiranës dhe Morinës .

Shërbimet e Policisë Rrugore janë vendosur në pikat kyçe në këto akse dhe segmente si dhe ka shtuar shërbime me lëvizje, për të parandaluar parakalimet e gabuara, pasi në të gjitha akset nacionale ka fluks të shtuar por pa pengesa.

Njësia Operacionale e Policisë Rrugore, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Rrugore të Tiranës, dhe 11 Sektorët e Policisë Rrugore në DVP-të  po monitorojnë fluksin me dron e radarë dhe alkooltestues për evidentimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që kryejnë parakalime të gabuara, që qarkullojnë me shpejtësi tej normave të lejuara,  që drejtojnë mjetet nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur.

Prej orës 16:00  janë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 256 drejtues mjetesh që kryenin parakalime të gabuara apo sjellje agresive në rrugë.

Nga monitorimi me radar e dragera, Policia Rrugore në të gjithë vendin gjatë orëve të mbasdites së sotme ka pezulluar 31 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara dhe 12 leje drejtimi për drejtim mjeti nën efektin  e alkoolit.

Nga shërbimet e Policisë Rrugore të Tiranës është vënë në pranga shtetasi B.B, 55 vjeç, pasi drejtonte nje mjet taxi 8+1 në gjëndje të dehur në masën 0.94 mg/l.

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve që të tregojnë kujdes të shtuar dhe të ruajnë largësinë e sigurisë ndërmjet mjeteve për shkak të trafikut të rënduar, gjithashtu KUJDES, me parakalimet e gabuara, kufizoni shpejtësinë e lëvizjes sipas sinjalizimit rrugor, mos drejtoni mjetet pas përdorimit të pijeve alkoolike, pasi shërbimet e policisë rrugore janë duke monitoruar sjelljen tuaj në rrugë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img