Tirana
clear sky
18 ° C
18 °
18 °
82 %
1kmh
0 %
Mar
26 °
Mër
20 °
Enj
20 °
Pre
21 °
Sht
19 °
E martë, 11 Maj, 2021
spot_img

Policia në Mianmar hap zjarr mbi protestuesit, humbin jetën mbi 80 persona

spot_img

Lajme të ngjashëm

Forcat e sigurisë në Mianmar kanë shtënë drejt protestuesve me granata që hidhen nga pushka, në qytetin Yangon, duke vrarë mbi 80 persona, tha Shoqata e Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP) si dhe mediat lokale.

AAPP dhe agjencia e lajmeve, Mianmar Now raportuan të shtunën se 82 persona u vranë gjatë protestave kundër puçit ushtarak gjatë së premtes, duke shtuar se protestat janë duke vazhduar edhe të shtunën. Sipas Shoqatës për Ndihmë të të Burgosurve Politikë, që prej se kanë nisur protestat kundër puçit ushtarakë janë vrarë mbi 600 protestues.

Megjithatë, ushtria në Mianmar, që njihet ndryshe edhe si Birmani, hedh poshtë numrin e të vrarëve, që prezantohet nga grupet monitoruese.

Të premten, zëdhënësi i juntës ushtarake, Zaw Min un tha se ka regjistruar 248 civilë të vrarë dhe 16 policë që prej se ndodhi puçi dhe shtoi se autoritetet e sigurisë nuk kanë përdorur armë automatike ndaj protestuesve.

Më 1 shkurt, ushtria mori kontrollin e shtetit dhe arrestoi liderët e qeverisë civile.

Protestuesit po kërkojnë rikthimin e demokracisë, ndërkaq ushtria është zotuar se pas një viti do të mbahen zgjedhjet e reja.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img