Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Policia në Kosovë liron 33 aktivistë të VV, 7 prej tyre të mitur. Albin Kurti mbetet në burg

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1dc68c2c4e33333aa3e4e52e7a9c69ca

Policia e Kosovës ka liruar 33 aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje të arrestuar mbrëmjen e djeshme. 7 prej të liruarve janë persona të mitur.

97 ishte numri i të arrestuarve aktivistë të VV-së, ndërkohë ish-kryetari i kësaj partie, Albin Kurti sipas vendimit të marrë nga gjykata, do të qendrojë 30 ditë në burg.


Kreu i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti do të qëndrojë në burg për 30 ditë. Ky është vendimi i gjykatës në Kosovë e cila ka miratuar kërkesën e Prokurorisë.Albin Kurti u arrestua sot pas një mësymje nga ana e forcave policore në selinë e Vetëvendosjes.Bashkë me të u arrestuan edhe shumë aktivistë të tjerë të cilët u shoqëruan nën masa të rrepta sigurie.

Qindra forca policie rrethojnë selinë e lëvizjes Vetëvendosja në Kosovë dhe hyjnë me dhunë në ambientet e saj dhe arrestojnë Albin Kurtin.

Ndërkaq, dhjetra persona, aktivistë të VV janë vënë në pranga. Policia pas urdhërit të arrestit ka vënë në pranga edhe kreun e VV’Albin Kurtii cili u shoqërua me një automjet të blinduar dhe nën masa të rrepta sigurie. Rreth 3 ambulanca gjenden jashtë ambienteve të selisë ndërsa policia tashmë ka vënë në kontroll gjithçka.

albin-kurti.jpg

vv1.JPG

{mp4}26481{/mp4}

Më shumë

spot_img
spot_img