Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
31 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
29 °
E mërkurë, 25 Maj, 2022
spot_img

Policia izraelite rreh me shkopinj gome shoqëruesit në funeralin e gazetares së Al Jazeera

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Forcat izraelite penguan me forcë një marsh funerali për Shireen Abu Akleh, gazetarja e Al Jazeera e cila u vra nga forcat izraelite këtë javë ndërsa raportonte në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Policia ka sulmuar vajtuesit që mbanin arkivolin e saj jashtë një spitali në qytetin e saj të lindjes Jeruzalem, duke i qëlluar me shkopinj. Arkivoli gati sa nuk është rrëzuar në tokë, para se të lejonin përfundimisht që të zhvendosej në makinën e funeralit.

Abu Akleh, e cila u vra në moshën 51-vjeçare, do të varroset pranë prindërve të saj në varrezat protestante të malit Sion aty pranë.

Policia izraelite mbylli rrugët që të çojnë në spitalin në Sheikh Jarrah mesditën e së premtes, ndërsa palestinezët filluan të mblidheshin përpara ceremonisë. Policia gjithashtu u përpoq të pengonte palestinezët të vendosnin postera të gazetares jashtë kishës.

Vrasja e Shireen Abu Akleh ka ngjallur zemërim në mesin e palestinezëve, duke shtuar frikën për një rritje të tensioneve në Jerusalem, pas disa javësh të bastisjeve të ushtrisë izraelite në kompleksin e xhamisë Al-Aksa.

Abu Akleh, një reportere palestinezo-amerikane që mbuloi konfliktin në Lindjen e Mesme për më shumë se 25 vjet, u vra me armë zjarri në pjesën e sipërme të trupit të saj të mërkurën në mëngjes, ndërsa mbulonte përleshjet midis trupave izraelite dhe personave të armatosur palestinezë gjatë një bastisjeje ushtarake në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img