Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
93 %
1kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
19 °
Enj
17 °
Pre
17 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Policia italiane vë nën hetim 150 shqiptarë, zbulohet skema e mashtrimit për t’u trajtuar falas në spital

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Autoritetet italiane kanë nisur hetimet pasi u zbulua se 150 persona, të gjithë shqiptarë kishin mashtruar sistemin shëndetësor duke u trajtuar falas.

Shumica prej tyre kishin shkuar në Itali vetëm për t’u kuruar, duke përfituar përmes kësaj skeme mashtrimi.

Dy gra shqiptare të cilat punonin në qendrën e informacionit shëndetësor për emigrantët dhe djali i njërës prej tyre, një punonjës i agjencisë së të ardhurave, kishin krijuar këtë skemë mashtrimi.

Këtë mëngjes u vendos masa “arrest shtëpie” për njërën prej tyre, “detyrim paraqitje” për tjetrën, ndërsa djali u pezullua nga puna.

Ato dyshohet se kishin krijuar një skemë për të mashtruar sistemin shëndetësor kombëtar dhe për të lejuar bashkëatdhetarët të trajtohen falas. Në praktikë, për hetuesit ata kishin shfrytëzuar rregullin e Nenit 35 të aktit të konsoliduar të imigracionit, i cili lejon qytetarët që nuk janë në gjendje të mirë për të hyrë në trajtim në rast të indigjencës, shkruajnë mediat italiane.

Nëse kriteret njihen, caktohet një kod identifikimi dhe i huaji ka qasje që të trajtohet në spitalet publike. Falë këtij rregulli, dy gratë, ftonin qytetarët të deklaronin një datë të rreme të hyrjes në Itali, prej më shumë se tre muajsh, si të parregullt. Ata gjithashtu i ftuan ata të raportonin humbjen e dokumentit për të parandaluar gjetjen e datës reale. Në fund ishte deklarimi i një deklarate false të indigjencës që lejonte hyrjen në spital. Djali i njërës prej tyre hynte në bazën e të dhënave të Agjencisë së të Ardhurave dhe ishte përgjegjës për kryerjen e kontrolleve të pasurive tek përfituesit.

Ky sistem që do të vazhdonte për muaj të tërë. Gjatë hetimeve në muajt midis shtatorit 2019 dhe tetorit 2020, të kryera nga karabinierët e njësisë hetimore të Torinos, bënë të mundur konstatimin se 152 shqiptarë kanë shfrytëzuar këtë sistem, të gjithë nën hetim për mashtrim. Shumica e tyre mbërritën në Itali me qëllimin e vetëm për t’u trajtuar falas. Në total, 175 raste të mashtrimit kishin shkaktuar një dëm total prej mbi 1 milion eurosh.

Tre të arrestuarit nga policia italiane akuzohen për mashtrim të rëndë dhe hyrje të paautorizuar në bazën e të dhënave.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img