Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Policia italiane sekuestron 6 milion euro pasuri, jeta luksoze në rrjetet sociale ‘tradhtoi’ 4 kriminelët

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia e Financave në Torino kreu operacionin “Shah mat mbreti” (Scacco al Re), kundër 4 personave me origjinë nga Shqipëria.

Ato ishin përfituar përmes pastrimit të parave me origjinë nga krimet, përmes blerjes dhe menaxhimit të një zinxhiri aktivitetesh tregtare dhe ekonomike, duke kryer konfiskime të asete për mbi 6 milion euro.

Në veçanti, u sekuestruan 8 bare, 1 sallë e lojërave në qytetin e Torinos, 3 makina luksoze (përkatësisht një Audi R8, një Porsche Macan dhe një Range Rover Evoque, të gjitha të blera kohët e fundit), kompanitë dhe paratë cash.

Hetimet, të koordinuara nga Ndihmës Prokurori Dr. Cesare Parodi, i Prokurorisë Publike lokale, u kryen nga Njësia e Policisë Ekonomike-Financiare të Torinos, pas analizës së disa raporteve të transaksioneve të dyshimta të kryera nga ndërmjetësit financiarë, të cilat treguan lëvizje të rëndësishme e parave të bëra nga subjektet me sa duket pa të ardhura, por me një standard të lartë jetese.

Hetimet hetimore treguan se këto subjekte kishin manifestuar një zhvillim të papritur dhe të pajustifikueshëm sipërmarrës, duke blerë qendra tregtare të shpërndara në të gjithë qytetin e Torinos, deri në krijimin e një “zinxhiri” të vërtetë me emrin e tyre të markës.

Të dyshuarit, sipas sistemit akuzues, do të kishin zbritur nga taksimi deri në 80% të të ardhurave të viteve të tyre financiare, duke siguruar udhëzime të sakta për punonjësit në mënyrë që ata të shënonin të ardhurat aktuale në kontabilitetin paralel. Në 3 vjet, mbi 2 milion euro fitime do të ishin fshehur nga autoritetet tatimore dhe do të shmangnin taksat për gati 800,000 euro.

Të arrestuarit mund të kishin shuma të mëdha parash, të cilat ricikloheshin në blerje të reja të aktiviteteve ekonomike, pa lënë pas dore blerjen e makinave sportive, udhëtimet në vendet ekzotike dhe mallrat luksoze.

Standardi i lartë i jetesës doli gjithashtu nga historitë në rrjetet sociale, ku u botuan foto që i portretizonin ato në vende prestigjioze turistike dhe duke drejtuar makina ekskluzive të blera me porosi.

Në kërkimet e shumta të kryera gjatë hetimit, financuesit kapën grumbuj parash, madje edhe në prerje prej 200 dhe 500 eurosh, të fshehura midis rrobave, në kavanoza dhe në kuti kartoni.

Si rezultat i hetimeve të hollësishme të kryera kundër të gjithë subjekteve të hetuar, me origjinë nga Evropa Lindore, hetuesit rindërtuan, nga njëra anë, krimet e taksave dhe pastrimit të parave dhe nga ana tjetër, ata theksuan se, që nga vendosja e tyre në Itali, të ardhurat e deklaruara ishin minimale dhe plotësisht joproporcionale me aktivet e akumuluara.

Përballë këtyre perspektivave provuese, Gjykatësi për Hetimet Paraprake të Gjykatës së Torinos lëshoi ​​dekrete parandaluese të sekuestrimit si për “ekuivalentin”, për shumat që korrespondojnë me taksat e shmangura, ashtu edhe për “shpërpjesëtimin” e mallrave të blera më shumë se ato të deklaruara.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img