Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
17 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Policia greke njoftim zyrtar për ndalimin e Alket Rizait: Ngjarjet e bujshme kriminale të shqiptarit që tronditi patrullën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

568c0b7b9ae2211142b958087196cc8a

Policia greke ka bërë një njoftim zyrtar në lidhje me ndalimin e Alket Rizait.

Ky i fundit u ndalua ditën e djeshme në kryqëzimin e Qipros, në një kohë që duhet të ishte në burg.

Rizai po udhëtonte në një makinë tip “BMW”, kur u ndalua nga policia greke. Ai ishte në makinë me një person tjetër i dënuar për vrasje dhe vepra të tjera kriminale.

Njoftimi i Policisë Greke:

Një i huaj 45-vjeçar u gjet të Premten, 29 Janar 2021, në Lamia, gjatë një kontrolli nga oficerët e policisë të Drejtorisë së Policisë Fthiotida, ku ai u dërgua në Drejtorinë e Sigurisë së Atikës, ku ai u arrestua me një urdhër të lëshuar nga Hetuesi i Athinës. vrasje dhe vrasje në tentativë, jashtë një lokali në Glyfada në tetor 2017.

Çështja u krye nga Departamenti i Krimeve kundër Jetës dhe Lirisë Personale të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, një hetim sistematik dhe i plotë, i cili zbuloi se i arrestuari 45-vjeçar, së bashku me një person tjetër të panjohur, në mëngjesin e 08- 10-2017 u afrua jashtë dyqanit dhe gjuajti me pistoletë, të paktën katër herë, në drejtim të dy të huajve, duke rezultuar në plagosjen fatale të njërit dhe plagosjen serioze të tjetrit.

Vihet re se dy persona të tjerë u plagosën në të shtënat, klientët e dyqanit, një i huaj dhe një vendas. Përveç kësaj, një vendas është i përfshirë në rast, i cili u vra nga autorë të panjohur më 28-12-2020, jashtë shtëpisë së tij në Ilioupoli, pasi hetimi zbuloi se ai ishte i pranishëm në incidentin e të shtënave.

Gjatë hetimit, ndryshimet midis tyre, për shkak të përfshirjes së tyre në vepra penale në lidhje me trafikun e drogës, zhvatjen, etj., U vlerësuan si motiv për vrasjen dhe vrasjen në tentativë. Shkeljet.

Vihet re se dosja e çështjes së fundit i ishte dorëzuar Prokurorit të Gjykatës së Shkallës së Parë të Athinës, konkretisht më 14-01-2021.

Për më tepër, një hetim tjetër, i kryer nga Departamenti i Prokurorisë së Zhvatjes në Drejtorinë e Sigurisë së Atikës, kishte zbuluar përfshirjen e 45-vjeçarit të arrestuar në një rast përpjekje për zhvatje kundër një tregtari dhe riparuesi makinash, shtatorin e kaluar, në një zonë të Atikës.

Sipas hetimit, 45-vjeçari ka marrë pjesë në një organizatë kriminale (10) gjithsej, i cili i ka zhvatur pronarit të dyqanit për t’i kthyer një anëtari të organizatës kriminale një shumë prej 10,000 eurosh, pasi ka blerë dhe shitur një automjetit.

Ata gjithashtu i shkaktuan lëndime të rrezikshme trupore pronarit dhe dy personave të tjerë, si dhe dëme materiale prej të paktën 70,000 euro në tre makina shfaqjeje.

Për këtë rast, një çështje penale u paraqit kohët e fundit, konkretisht më 11-01-2021, në Prokurorin e Gjykatës së Shkallës së Parë të Athinës, për organizatë kriminale, përpjekje për zhvatje, lëndime të rrezikshme trupore dhe dëmtim të pronës së huaj.

Vihet re se ata që janë përfshirë, si një i tërë, kanë një rekord të rëndë penal për shantazh ndaj tregtarëve me pretekstin e sigurimit të mbrojtjes, mbajtjes dhe përdorimit të paligjshëm të armëve, drogës, grabitjeve, përvetësimeve, dëmtimeve trupore, etj. veprat penale.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img