Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
30 %
1kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Policia greke kap sasinë rekord të amfetaminës me vlerë 500 milionë euro

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8e915c4c92ea379dddfab5356f3e93c1

Policia greke ka kapur gjatë ditës së sotme sasinë më të madhe të tabletave të amfetaminës që është regjistruar ndonjëherë.

Raportohet se sasia e madhe e drogës që kapte vlerën e 500 milionë dollarëve, e kishte origjinën nga Siria.

Mësohet se policia kufitare greke dhe oficerët doganorë kanë identifikuar tre kontenierë të mbushur me amfetaminë. Oeracioni i anti-drogës përfshiu 20 oficerë dhe sekuestroi 5.25 ton drogë e 33 milionë tableta Captagon të gjetura në kontenierët e dërguar nga Siria.

Tabletat e drogës Captagon janë narkotikë të njohur dhe ka shumë përdorues në Gadishullin Arabik dhe në zonën e Sham’it dhe Sirisë.

Siria është një eksportues i madh i amfetaminës si dhe ka shumë konsumatorë, pasi traumat e luftës civile prej disa vitesh tashmë, kanë krijuar potencial për prodhimin dhe përdorimin e saj.

Autoritetet greke kanë bërë me dije se destinacioni përfundimtar i dërgesës së amfetaminës, ishte Kina.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img