Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Policia greke godet grupin që trafikonte emigrantë të paligjshëm, arrestohen 5 persona, mes tyre shqiptarë, sekustrohen mijëra euro (DETAJE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia Greke ka goditur një grup që merrej me trafikimin e emigrantëve të paligjshëm.

Në lidhje me këtë operacion janë arrestuar 5 pesona, 2 të cilët ishin shqiptarë, ndërsa është ndaluar trafikimi i 17 emigrantëve të paligjshëm në kufirin greko-shqiptar.

Policia greke ka lokalizuar kamionin, i cili po shkonte në drejtim të Kakavijes në Rrugën Kombëtare Janinë – Kakavije dhe gjatë kontrollit u gjetën edhe emigrantët e paligjshëm.

Hetimi policor që pasoi zbuloi ekzistencën e një qarku, anëtarët e të cilit, të paktën gjatë muajit të fundit, ishin aktivë në trafikimin e paligjshëm  të huajve nga vendi përmes kufirit Greko-Shqiptar.

Lidhur me strukturën dhe rolet e anëtarëve të qarkut, dy shtetasit shqiptarët kujdeseshin për gjetjen e të huajve që donin të largoheshin nga vendi, duke u siguruar atyre strehim për t’u fshehur në shtëpitë e tyre.

Çmimi për secilin të huaj të transferuar arriti në 200 euro. Pas kërkimeve, dy anëtarët e huaj të qarkut u gjetën dhe u arrestuan, ndërsa një total prej 9 emigrantësh të paligjshëm u gjetën ende në shtëpitë e tyre.

Si pjesë e hetimeve, u konfiskua shuma totale e parave -12.380 euro, 4 celularëve si dhe automjetit që ata përdorën për të transportuar të huajt.

Të arrestuarit u dërguan në Prokurorin e Gjykatës Penale të Janinës, ndërsa një hetim paraprak u krye nga Departamenti i të Huajve të Nën-Drejtorisë së Sigurisë së Janinës.

Më shumë

spot_img
spot_img