Tirana
few clouds
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
33 %
4.1kmh
20 %
Sht
32 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
41 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Policia e Shtetit dhe IKMT në shtëpinë e Doktor Polenkës, ja çfarë po ndodh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shtëpia e Doktor Polenkës, një nga banesat që mbart historinë e Korçës dhe që simbolizon dinastinë e mjekësisë në këtë qytet, i është bërë një ndërhyrje.

Bëhet me dije se banesa e Doktor Polenkës është bërë objekt i Policisë së Shtetit dhe Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit (IKMT).

Mësohet se shkaku ka qenë një ndërhyrje restauruese në këtë banesë, por e konsideruar si shkelje nga struktura përgjegjëse shtetërore.

Burime nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kombëtare janë shprehur se në këtë banesë me disa pronarë janë bërë ndërtime pa leje.

“Po, është e vërtetë, në shtëpinë e Doktor Polenkës ka ndërhyrë këto ditët e fundit Policia e Shtetit dhe IKMT duke I konsideruar si të paligjshme punimet që po kryhen atje”, i thanë “Korça Report” burime zyrtare nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kombëtare.

“Në banesën monument kulture të Doktor Polenkës me disa pronarë, janë kryer disa punime që konsiderohen pa leje, të cilat janë pezulluar” sqaruan burime nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kombëtare ndët të tjera.

Më shumë

spot_img
spot_img