Hapësire reklamuese

Aktualitet

Policia britanike godet bandat shqiptare të "shtëpive të barit", 50 të arrestuar

Shkruar nga Newsbomb

Të paktën 50 persona raportohet se janë arrestuar nga Policia britanike në një operacion të gjerë për goditjen e bandave shqiptare të "shtëpive të barit".

Policia e Mançesterit thotë se rritja e kanabisit dhe krimi i rëndë është plotësisht i lidhur, me fitimet e përdorura për të nxitur edhe më shumë kriminalitet dhe shfrytëzim. Gjatë operacionit kombëtar njëmujor, u sekuestruan 10,000 bimë kanabisi me vlerë rreth 9 milionë stërlina.

"Operacioni synon zbulimin dhe ndërprerjen e Grupeve Shqiptare të Krimit të Organizuar (OCG) të lidhura me kultivimin e kanabisit, pastrimin e parave dhe krimin e imigracionit", shkruajnë mediat britanike.

kanabis, policia britanike Pamje nga droga e sekuestruar ne britani/© nga GMP

Oficerët kanë thënë se u gjetën 24,000 paund para dhe u arrestuan 53 persona, kryesisht për kultivimin e kanabisit dhe vjedhjen e energjisë elektrike, por edhe për një sërë veprash të tjera, duke përfshirë pastrimin e parave dhe mbajtjen e armëve.

Inspektori i detektivit Paul Crompton nga Grupi i Krimit të Organizuar të Rënda GMP tha: “Bandat e ngurtësuara kriminale, të përfshira në disa nga krimet më të rënda dhe më të tmerrshme, përdorin prodhimin dhe shitjen e kanabisit si një pjesë themelore të sipërmarrjeve të tyre kriminale."

operacioni ne angli Pamje nga arrestimet ne britani /© nga GMP

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese