Tirana
overcast clouds
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
23 %
3.6kmh
90 %
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
38 °
Hën
39 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

“Po unë e kam bërë”, Anxhelo Stërkaj pranon në Gjykatë ekzekutimin e Armando Beqirajt në Islandë, zbulohet roli misterioz i të dashurës së tij

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Anxhelo Stërkaj ka pohuar para Gjykatës se e ka vrarë i vetëm Armando Beqirajn, më 13 shkurt 2021, ndërkohë që po ashtu të akuzuarit e tjerë kanë mohuar përfshirjen në këtë çështje. “E kam bërë”, mësohet të ketë thënë ai, sipas mediave islandeze.

Bashkë më Sterkajn akuzohen edhe 3 meshkuj të moshës 30-40 vjeç dhe një vajzë e re. Kjo e fundit është e dashura e Anxhelo Stërkajt. Përveç tij, tre të tjerë janë akuzuar për vrasjen, Claudia Sofia Coelho Carvalho, Murat Selivrada dhe Shpëtim Qerimi. E reja, Claudia Sofia Coelho Carvahlo, e dashura e Angjelinit e deklaroi veten të pafajshme, ndërsa po njësoj vepruan edhe të tjerët.

9F49AF92 2003 4E7B ADA2 155CCCD30CFC 780x405 1

Por si ndodhi vrasja dhe si u përfshinë të arrestuarit e tjerë?

Ekziston një fotografi nga nata e vrasjes ku duket qartë se Murat Selivrada, i tregon me dorë Claudias, dy makinat në pronësi të shqiptarit. E dashura e Serkajt, u udhëzua t’i monitoronte lëvizjet e tij dhe më pas kur të ishin në lëvizje t’i dërgonte mesazh Shpëtim Qerimit përmes Messenger. Në mesazh ajo sqaronte se me cilën makinë kishte zgjedhur të lëvizte shënjestra. Pak para mesnatës, Shpëtimi dhe Angjelini çuan me makinë për në Rauðagerði.

“Kur makina e Armando u drejtua në shtëpinë e tij në Rauðagerði 28, i akuzuari Shpëtim e ndoqi pas, ndërsa Angjelini doli nga makina dhe më pas vazhdoi për disa minuta derisa i pandehuri i tha një sinjal. Më pas, Shpëtimi drejtoi makinën për në lindje të  lindje të Rauðagerði. Angjelini u fsheh në garazhin në Rauðagerði 28. Kur Armando doli pasi parkoi makinën, Angjelini e qëlloi atë nëntë herë në trup dhe kokë me një pistoletë Sig Sauer të kalibrit 22”, thuhet në dëshmi.

Armando vdiq nga plagët në vendin e ngjarjes. Si rezultat, Angjelini iku nga Rauðagerði dhe u mor nga Shpëtimi.

“Ata më pas u larguan nga qyteti dhe në Varmahlíð në Skagafjörður, duke ndaluar në Kollafjörður ku i akuzuari hodhi pistoletën në det”, thuhet në aktakuzë.

Në aktakuzë, Þóranna Helga Gunnarsdóttir, gruaja e Armandos, bën kërkesa për dëmshpërblim në emër të saj, djalit dhe fëmijës së porsalindur, duke kërkuar 5 mln korona dëmshpërblim dhe pagesat për ceremoninë e varrimit.

Prindërit e Armando kërkojnë gjithashtu pesë milion dëmshpërblim secili. Çështja iu dërgua prokurorit të rrethit më 3 maj, dhe në atë kohë katërmbëdhjetë persona kishin statusin e të pandehurve. Nuk është e qartë se çfarë synon të bëjë prokurori i rrethit në lidhje me dhjetë nga katërmbëdhjetë të dyshuarit.

Çështja tani është shtyrë për 13 shtator.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img