Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Po transportonte grurë të vjedhur? Turqia ndalon një anije ruse në Detin e Zi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori i Ukrainës në Turqi tha se autoritetet doganore turke kanë ndaluar një anije mallrash ruse.

Kjo vjen pasi Ukraina i kishte kërkuar më parë Ankarasë ta ndalonte anijet ruse, pasi ato po transportojnë grurin e vjedhur.

Kievi ka akuzuar Moskën për vjedhjen e grurit nga territoret që forcat ruse kanë kapur. Kremlini ka mohuar më parë se Rusia ka vjedhur ndonjë drith ukrainas.

“Me kërkesë të Ukrainës, anija e quajtur Zhibek Zholy u ndalua në Karasu” tha një zyrtar i lartë. “Akuzat janë duke u hetuar” tha ai.

Ai tha se Turqia ishte në kontakt me Rusinë, Kombet e Bashkuara dhe palët e treta lidhur me këtë çështje.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img