Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
44 %
1kmh
40 %
Enj
13 °
Pre
11 °
Sht
10 °
Die
7 °
Hën
7 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Po transportonte drogë me Audi, i riu shqiptar kapet në Britani: Nuk e dija çfarë kishte në bagazh, do merrja 400 paund

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pjerin Lleshi, një shqiptar i futur ilegalisht në Britaninë e Madhe, është arrestuar në korrik të këtij viti pasi është kapur duke transportuar drogë me makinë. Oficerët e Policisë i janë vënë në ndjekje një Audi, me të cilin udhëtonte Lleshi.

Ai u përpoq të largohej duke braktisur makinën, por u ndoq në këmbë dhe u ndalua. Nga kontrolli i Audit, në bagazh u zbuluan dy çanta të mëdha me në total 9 kg kanabis, të cilat nëse do dilnin në treg kapnin vlerën e 42 mijë paundëve.

Pjerin Lleshi, 20 vjeç, pa adresë fikse, u deklarua fajtor për posedim të kanabisit me qëllim furnizimin dhe u burgos për shtatë muaj e gjysmë nga Gjykata e Kurorës së Newcastle. Për shkak të kohës që ka mbajtur në paraburgim, ai është vendosur të menjëherë.

“Ti je shtetas shqiptar dhe ke hyrë ilegalisht në Britaninë e Madhe për të bërë punë legjitime, jo kriminale. Ju po e bënit këtë thjesht për përfitime financiare, 400 £, që ishte një shumë e konsiderueshme. Dyshoj se keni menduar se ishte gjithashtu e rëndësishme, përndryshe nuk do të kishit marrë rrezikun e transportit të drogës”, ju tha të riut shqiptar gjatë seancës.

Avokati mbrojtës Brian Mark, tha se Pjerin Lleshi ishte paguar nga 300 deri në 400 £ për të drejtuar makinën nga një vendndodhje A në një vendndodhje B pasi shkoi në Mbretërinë e Bashkuar. Ai shtoi: “Ai nuk i pa çantat, nuk e dinte sa kanabis kishte. Nuk e kishte idenë se ishin 9 kilogramë.”

Më shumë


spot_img

spot_img