Tirana
clear sky
37.5 ° C
37.5 °
37.5 °
20 %
2.1kmh
0 %
Pre
36 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

‘Po takojnë në fshehtësi gjykatës e prokurorë’, Balla AKUZON Metën, Bashën, Kryemadhin e Berishën: Po u premtojnë se do t’i rikthejnë në punë nëse fitojnë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

36470f6a986129fb583c0102f606a114

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka deklaruar nga foltorja e Kuvendit, se Meta, Basha, Kryemadhi e Berisha po u premtojnë prokurorëve dhe gjyqtarëve të shkarkuar se nëse ata fitojnë do të kthehen në punë.

Balla u bëri thirrje nga Kuvendi që të heqin dorë nga përpjekjet për të penguar procesin e vettingut.

“Goditja e javës së kaluar në zemër të sistemit gjyqësor, për shkak se ata prokurorë e gjyqtarë që presin për të kaluar në vetting e kanë kaluar pozicionin në gjobëvënie ishte goditja e duhur për t’u dhënë një mesazh të qartë jo vetëm gjyqtarëve e prokurorëve por edhe politikanë që shpresojnë se mund të pengojnë këtë reformë.

Ilir Meta, Basha Kryemadhi dhe Berisha që u shkon këtyre pas të heqin dorë nga shpresa se mund të pengojnë reformën në drejtësi.

Të heqin dorë nga takimet me prokurorë e gjyqtarë që vettingu i ka përjashtuar, se nëse ata fitojnë do t’i kthejnë mbrapsht.

Vendimi i Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut ishte një konfirmim tjetër se procesi i vettingut është i drejtë”,- tha Balla.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img