Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
3.6kmh
40 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Po planifikonte sulmin terrorist ‘Mesazh për Amerikën’, arrestohet 17 vjeçari

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një 17 vjeçar është arrestuar në SHBA pas disa dyshimeve nga ana e policisë se po planifikonte të kryente një sulm terrorist.

Ai ishte frymëzuar nga organizatat terroriste të Shtetit Islamin, shprehen mediat amerikane.

Sulmi mendohej të zhvillohej në mesin e muajit maj. Gjatë kësaj kohe i riu ka qenë duke kërkuar dhe persona të tjerë për t’i rekrutuar në organizime të tilla.

Ai kishte shkruar edhe një tekst të titulluar “Mesazh për Amerikën”, në të cilën arsyetonte dhe shpjegonte veprimet e tij. Adoleshenti amerikan tashmë mbahet në paraburgim dhe është caktuar një garanci 3 milionë Dollarë për lirinë e tij.

Më shumë

spot_img