Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
100 %
1kmh
40 %
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
16 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Po merrte ujë për shuarjen e zjarreve, rrëzohet helikopteri në Greqi (PAMJET)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një helikopter është rrëzuar pranë ishullit Samos në Greqi, gjatë një misioni për shuarjen e flakëve në pyje.

Mediat e vendit fqinj bëjnë me dije se helikopteri model “Mi 8” i marrë me qira nga Ukraina, është rrëzuar në veri të Paleochorit, në përpjekje për të mbushur ujë në det.

Në bord ishin tre anëtarë, dy pilotë të huaj dhe një ndërlidhës grek. Autoritetet e kërkim shpëtimit kanë nisur menjëherë operacionin për gjetjen e tyre, por deri tani pa asnjë rezultat.

Helikopteri ishte marrë me qira nga Ukraina, në kuadër të marrjes me qira të mjeteve ajrore për sezonin e verës kur në Greqi ka shpërthime zjarresh.

Mediat greke kanë publikuar dhe çastet e fundit pak para se helikopteri të rrëzohej:

Momenti pak sekonda para rrëzimit të helikopterit me tre persona në bord

Më shumë
spot_img
spot_img