Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
73 %
0kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
36 °
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
35 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Po luftonin vullnetarisht në Ukrainë, separatistët rusë arrestojnë dy amerikanë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy vullnetarë amerikanë që luftonin për Ukrainën u arrestuan nga separatistët e mbështetur nga Rusia në Donetsk pasi u kapën javën e kaluar, sipas mediave shtetërore ruse.

Shtetasit amerikan Alexander John-Robert Drueke, 39 vjeç, nga Tuscaloosa, Alabama, dhe Andy Tai Ngoc Huynh, 27, nga Hartselle, Alabama, u intervistuan nga kanali rus RT në një qendër paraburgimi në të ashtuquajturën Republika Popullore e Donetskut.

albsig

spring

Dy amerikanët u zhdukën më 9 qershor gjatë një beteje në veri të Kharkiv dhe kishte frikë se ata mund të ishin kapur nga forcat ruse, sipas familjeve të tyre dhe një bashkëluftëtari. Të premten, videoklipe të shkurtra u shfaqën në kanalet pro-ruse dhe mediat sociale që shfaqnin burrat e arrestuar në një vend të panjohur. 

Në atë kohë nuk ishte e qartë se kush i mbante ata. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha CNN të premten se ata “kanë parë fotot dhe videot e këtyre dy shtetasve amerikanë që thuhet se janë kapur nga forcat ushtarake ruse në Ukrainë” dhe “po vëzhgonin nga afër situatën”.

“Ne jemi në kontakt me autoritetet ukrainase, Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe me vetë familjet,” vazhduan ata. “Për shkak të konsideratave të privatësisë, ne nuk kemi komente të mëtejshme për këto raste.”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img