Hapësire reklamuese

Bota

Po luante por rrëshkiti dhe ra në një gropë, aty zbuloi skeletin mbi 1 milion vite të vjetër

Shkruar nga Newsbomb

Një fëmijë 9 vjeçar nga Nju Meksiko ishte duke luajtur kur rrëshkiti dhe ra në një gropë mbi një fosil mbi 1 milion vjeçar.

Jud Sparks dhe vëllai i tij i thanë prindërve se kishin parë pjesët e mbetura nga një lopë e madhe, ndërsa prindërit ishin të bindur se ato ishin skeletet e një elefanti.

Por për të hequr dilemat, kjo familje kontaktoi me profesorin e biologjisë në Universitetin e Neë Mexico, Peter Houde, i cili kishte mbledhur ekipin e tij dhe kishin gërmuar për gjashtë muaj, kur edhe zbuluan se bëhet fjalë për kafkën e stegomastodoni i vjetër 1.2 milion vjet.

Stegomastodoni është një i afërm i largët i elefantit që i ngjan mastodonit.

Bëhet fjalë për një zbulim shumë të rrallë, është interesant se si kanë arritur ta zbulojnë këta të rinj”, ka deklaruar Houde për të përditshmen Neë York Times.

Në të gjithë botën jana ëgjetur vetëm disa qindra fosile të stegomastodomit, ndërsa në SHBA janë shumë të rrallë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese