Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
29 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

“Po kthehet në një qytezë fantastike”, ministri Ahmetaj në Thumanë, zbulon investimet e shtetit dhe çfarë po ndërtohet nga Behgjet Pacolli dhe Elvis Naçi

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Shtetit për Rindërtim Arben Ahmetaj inspektoi sot ecurinë e punimeve në qytezën e re që po ndërtohet në Thumanë.

Zona e re është një kombinim i pallateve, banesave individuale, objekteve arsimore dhe atyre publike. Akomodimi i banorëve në banesat e reja do të fillojë në muajin tetor, ndërsa brenda fundit të vitit përfundojnë punimet në të gjithë zonën.

Ndalesa e parë e inspektimit është kopshti dhe shkolla 9-vjecare Ramazan Jangozi, me 14 klasa, laboratorë, ambiente sportive moderne, që në shtator do të mirëpresin nxënësit e fëmijët. Ky është një nga 167 objektet arsimore që po ndërtohen brenda procesit të Rindërtimit në bashkëpunim edhe me donatorët.

Zona e re përmban 14 pallate me 278 apartamente, nga të cilat 13 me financim nga buxheti i shtetit dhe 1 nga Fondacioni Behgjet Pacolli. Po kështu pjesë e zonës është lagjia rezidenciale, me 155 banesa individuale, të cilat janë financuar nga Fondacioni Firdeus. Infrastruktura publike, objektet arsimore dhe publike brenda zonës, janë gjithashtu financim i qeverisë Shqiptare.

Në total, në zonën e re do të akomodohen rreth 2 mijë familje, në apartamente dhe banesa individuale, falas.

“Është detyrë e Bashkisë që të behet gati lista e përfituesve, sipas sistemit të pikëzimit, duke nisur nga familjet në nevojë dhe kategoritë prioritare, sic parashikohet në Aktin Normativ të Rindërtimit”,- tha Ahmetaj.

Krahas zonës së banuar, brenda qytezës së re do të përqendrohen edhe objektet kryesore publike si njësia administrative, qendra shëndetësore, zyra e postës, policisë, bibliotekë etj, të cilat parashikohet të përfundojnë brenda fundit të vitit.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img