Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

“Po krijojmë Monakon e Adriatikut”, projekti për Portin e Durrësit jehonë në mediat arabe

spot_img

Lajme të ngjashëm

Projekti transformues i Portit të Durrësit po bën prej ditësh jehonë në mediat në Emiratet e Bashkuara Arabe. Kjo dhe për shkak se biznesmeni që ka marrë dritën jeshile për këtë projekt gjigant zhvillimor është Mohamed Alabbar.

Së fundmi, “Trade Arabia”, një media online për tema të biznesit në Arabinë Saudite, i ka dedikuar një artikull të veçantë projektit në Shqipëri, si dhe ka marrë në intervistë sipërmarrësin e Eagle Hills. Artikulli thotë se Marina dhe Porti i Jahteve do të kushtojë 2.5 miliardë dollarë.

Shkrimi i plotë – Trade Arabia

Eagle Hills nis projektin e marinës së super jahteve në Shqipëri prej 2.5 miliardë dollarësh

Zhvilluesi global i pronave në Emiratet e Bashkuara Arabe, Eagle Hills ka njoftuar nisjen e marinës më të madhe të super jahteve në Mesdhe: Durrës Yachts & Marina.

E vendosur në qytetin antik të Durrësit, vetëm 34 km nga kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, Durrës Yachts & Marina është gati të ripërcaktojë stilin e jetesës luksoze, duke akomoduar gjithashtu super jahte dhe linja lundrimi.

Durrësi është qyteti më i vjetër në botë dhe porti më i madh në Shqipëri. “Qyteti i përjetshëm” në Adriatik ka një histori 3000-vjeçare, që daton në 627 para Krishtit dhe është i mbushur me vende dhe gjetje të lashta arkeologjike, si amfiteatri i famshëm i perandorit romak Hadrian, 15,000 vende të të cilit e bëjnë atë të dytin më të madh në Ballkan.

Përveç 12,000 shtëpive ekskluzive luksoze të marinës, të cilat ofrojnë një jetë të pasur në bregdetin e Adriatikut, projekti përfshin:

  • Një marinë krejt e re moderne që strehon super jahtet më të mëdha në botë
  • Një terminal për linjat e lundrimit ndërkombëtar, i pari i këtij lloji në bregdetin shqiptar
  • Përvoja premium të shitjes me pakicë në ambient të hapur me koncepte unike të blerjeve dhe ngrënies
  • Parqe dhe hapësira të hapura
  • Hotele luksoze luksoze dhe rezidenca hoteliere të markave
  • Klube të mirëqenies dhe Spa të klasit botëror
  • Klube ekskluzive të plazhit dhe marinës

Në lidhje me projektin e ri, sipërmarrësi Mohamed Alabbar tha: “Ky zhvillim është kulmi i jetesës luksoze, ndërkohë që sjell në të njëjtën kohë investime të reja, infrastrukturë dhe mundësi afatgjata rritjeje në Shqipëri.”

“Ne jemi krenarë për partneritetin tonë me qytetarët dhe zyrtarët e jashtëzakonshëm qeveritarë të këtij kombi të shquar në një projekt transformues novator që mori dy vjet planifikim dhe dizajn nga arkitektë, inxhinierë, konsulentë dhe artistë të njohur ndërkombëtarisht,” vuri në dukje ai.

Zhvilluesi i Emirateve të Bashkuara Arabe tha përmes planifikimit dhe menaxhimit të kujdesshëm urban, Durrës Yachts & Marina do të dizajnohet si një nga qytetet e reja më të qëndrueshme në botë, duke përfshirë praktika miqësore me mjedisin, hapësira të gjelbra dhe teknologji inteligjente për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe emetimet e CO2, për të përmirësuar cilësinë e ajrit dhe mbrojtjen e burimeve natyrore.

Ky synim do të arrihet me një infrastrukturë që përfshin menaxhimin e energjisë, ujit dhe trafikut, si dhe mjetet më të fundit të lëvizshmërisë urbane. Duke përdorur teknologjinë më të avancuar të disponueshme sot, ky projekt do të jetë gjithashtu një nga projektet më të zgjuara dhe më inovative në botë, thuhet në deklaratë.

Alabbar tha: “Ne nuk po hapim vetëm destinacionin për vizitorët e nivelit të lartë, por po krijojmë gjithashtu Monakon e Adriatikut. Ju keni këtë histori të pabesueshme në sfond, së bashku me atë që do të jetë një destinacion krejtësisht i ri luksoz.”

“Ne kemi bërë shumë projekte speciale gjatë viteve në mbarë botën, por nuk kam dyshim se kjo është pikërisht atje me më të mirat prej tyre,” shtoi ai. /TradeArabia News Service

Më shumë


spot_img

spot_img