Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
77 %
1kmh
65 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
19 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Po kalonin në këmbë, dy turistë amerikane gjejnë dy predha luftarake në Këlcyrë

spot_img

Lajme të ngjashëm

4bc88709616d52b0c2b4b73f5a002ea0

Dy predha aktive luftarake u zbuluan sot në zonën e Ballabanit në Këlcyrë. 

Ishin dy turistë amerikanë që njoftuar forcat xheniere për gjetjen e armëve eksplozive. Duke kaluar me këmbë në terren, ata hasën në dy predha luftarake.

Autoritetet konfirmojnë se këto predha i përkasin kohës së Luftës së Dytë Botërore. Verifikimet nxorrën se përmasat e tyre janë 30 cm. Në malet e Shqipërisë janë gjetur me kalimin e viteve lëndë luftarake shpërthyese të mbetura aktive që prej periudhës së Luftës së Dytë Botërore. Ato janë instaluar nga trupat pushtuese italiane dhe gjermane.

Më shumë

spot_img