Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

“Po i djegin”, zyrtari ukrainas i shqetësuar: Rusët po përdorin fosfor ndaj civilëve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nënkryetari i Policisë Kombëtare të Kievit, Oleksiy Biloshitsky, përmes një postimi në “Facebook”, ka ngritur shqetësimin se rusët po përdorin “fosfor” ndaj civilëve.

 “Një tjetër përdorim i municioneve me fosfor në Kramatorsk. Ndalimet dhe konventat janë për botën e qytetëruar”, tha ai.

albsig

Fosfori i bardhë mbahet në mënyrë rutinore nga ushtritë në mbarë botën dhe përdoret ligjërisht në luftime si një perde tymi gjatë ditës dhe si një ndezës për të ndriçuar një zonë gjatë natës.

Por është e paligjshme përdorimi i tij kundër civilëve sepse shkakton djegie serioze dhe jashtëzakonisht të dhimbshme në kontakt me lëkurën.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img