Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

“Po e lejon Tribunalin se beson që vetë s’do përfundojë aty”, si e paralajmëroi Kurti 6 vite më parë Thaçin: Nuk e dini se çfarë po votoni

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

935d8bc9fd235ce0c82a7948c44dc6f0

Plot 6 vite më parë Albin Kurti paralajmëroi politikanët e Kosovës lidhur me ngritjen e Tribunalit, apo Gjykatës Speciale për hetimin e krimeve të luftës.

Kutri tha në atë kohë nga foltorja e parlamentit se asnjë prej forcave politike nuk kishin dijeni mbi misionin, përbërjen, rregullat apo afatin dhe qëllimin e Gjykatës Speciale.

“Tribunali nuk bëhet sikur ky kryeministër i Kosovës nuk donte të bëhej. Por thaçi po e lejon tribunalin se vetë ky mendon se nuk do të përfundojë aty. Nëse ka ndonjë mik ndërkombëtar që mund t’i ndihmojë Kosovës, do ta bënte këtë duke i thënë kryeministrit që dhe ky vetë do të përfundojë aty. Se po t’i thuhet kryeministrit të Kosovës që edhe ky vetë do të përfudojë aty, s’ka tribunal. Por shpresa e këtij që ky vetë s’përfundon aty, por shokët e tij shkojnë, thotë që e kemi një farë sfide të madhe që duhet t’i përgjigjemi me përgjegjësi”, tha në atë kohë Kurti në Kuvend.

Ndërsa sot, 6 vite më pas, është pikërisht Thaçi ai që akuzohet nga Gjykata Speciale për krime lufte dhe eleminim të kundërshtarëve politikë. Akuza iu komunikua vetëm një ditë para vizitës së tij në Uashington në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img