Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

“Plotësuam kërkesat e e opozitës,” Gjiknuri: Teksti, për 2-3 ditë shkon në Kuvend

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c3b97d0180e839a991084e86408923be

Puna për amendimet e Kodit Zgjedhor ka përfunduar dhe janë plotësuar kërkesat e opozitës, kështu shprehet deputeti socialist Damian Gjiknuri në përfundim të mbledhjes së Këshillit Politik.

Gjiknuri tha se është punuar që ligji zgjedhor të të reflektojë shqetësimet, frikërat apo edhe të kaluarën e afërt të opozitës në mënyrë që partitë të hyjnë në zgjedhje me një ligj të gjithë pranuar.

“Përfunduam punën për amendimet e Kodit Zgjedhor ku gjetëm dakordësi për të gjitha pikat e mbetura. Plotësuam kërkesat e opozitës, për ato garanci që kanë ekzistuar te ligji aktual, pavarësisht se disa nga standardet e ODHIR kërkonin ndryshime. Për ne është më e rëndësishme që ligji zgjedhor të reflektojë shqetësimet, frikërat apo edhe të kaluarën e afërt të opozitës në mënyrë që të hyjmë në zgjedhje me një ligj të gjithë pranuar.

Nga ana tjetër ekspertët morën detyrë që ta zbardhnin këtë tekst dhe për dy-tre ditë teksti do ti dërgohet Kuvendit. Kemi rënë dakord që për ligjin e ri zgjedhor që do të impelmentohet pas zgjedhjeve vendore të radhës që hyjnë në fuqi pasi kalojnë dy palë zgjedhje menduam që të çojmë një pjesë të dytë të legjislacionit shumë shpejt në Kuvend”, tha Gjiknuri.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img