Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
16 °
Sht
14 °
Die
16 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

“Pllakat e Sarandës” jo më Monument Natyre, qytetarët kërkojnë të rikthehen në listë

Lajme të ngjashëm

“Pllakat e Sarandës” që janë dhe pjesë e simbolit të qytetit bregdetar janë hequr nga lista e Monumente të Natyrës.

Lajmin e ka konfirmuar edhe përgjegjësi i Agjensisë Rajonale të Zonave të Mbrojtura Vlorë Nexhip Hysolako, i cili thotë se vendimi është marrë nga qeveria në Mars të 2021-shit.

Heqja ka sjell dhe zemërimin e qytetarëve, të cilët janë shprehur se ky është një vendim absurd dhe kërkojnë kthimin e “Pllakave të Sarandës” në listën e monumenteve të Natyrës. Qytetarët e Sarandës friksohen se tani që kjo zonë nuk është më Monument Natyre janë të rrezikuara nga ndërhyrje të paligjshme.

Më shumë