Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

“Platforma shqiptare në Maqedoni, rrezik për krijimin e Shqipërisë së Madhe”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ivan Stoilkoviç, Kryetari i Partisë Demokratike të serbëve, ka deklaruar se realizimi i platformës shqiptare në Maqedoni, do të ishte rrezik për krijimin e Shqipërisë së Madhe në Ballkan.

Miratimi i platformës nga partitë shqiptare do ta kërcënonte stabilitetin dhe sigurinë në Ballkanin Perëndimor, sipas Stoilkoviç transmeton lajmi.net

“Kjo tregon se problemi nuk është vetëm përmirësimi i të drejtave të shqiptarëve, por diçka më shumë. Qëllimi është të bashkohen kufijtë mes Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë”, shprehet Stoilkoviç

Më tej Stoilkoviç u  ka bërë thirrje qytetarëve që t’u bashkohen protestave dhe të mos e lejojnë që kjo platformë të realizohet. Sipas tij deri më tani kërkesat e shqiptarëve në Maqedoni janë realizuar, por ai ka vlerësuar se njohja e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare është diçka absurde. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img