Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
2.1kmh
0 %
Hën
27 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Platforma e shqiptarëve, mediat maqedonase kërkojnë llogari: “Ku ka humbur Zoran Zaev?”

Lajme të ngjashëm

Prej katër ditësh në Maqedoni është duke u diskutuar me intensitet të lartë platforma e prezantuar nga partitë shqiptare, si kusht për të hyrë në Qeverinë e re.

Mediat maqedonase “Independet” ka publikuar një artikull me pyetjen: “Ku është Zoran Zaev? LSDM në heshtje mbi platformën e shqiptarëve”.

Sipas kësaj medie, LSDM nuk bie dakord me propozimet e shqiptarëve dhe diskutimet pritet të nxehen kur palët të ulët në bisedime për krjimin e Qeverisë. Për ekspertët vendas, nëse Zaev pranon platformën e shqiptarëve, ai do të akuzohet nga kundërshtarët politikë se ka ardhur në pushtet vetëm prej shqiptarëve dhe jo votës së maqedonasve.

Megjithatë, kjo heshtje e LSDM konsiderohet si strategji deri sa të mbyllen përpjekjet e Nikolla Gruevskit për krjimin e Qeverisë dhe mandati t’i kalojë Zaevit. 


Më shumë