Tirana
light rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
5.7kmh
75 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
31 °
E diel, 29 Maj, 2022
spot_img

“Plan djallëzor”, Rusia REAGON pas lajmit se Finlanda do i bashkohet NATO-s: Kërcënim për ne

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kremlini ka reaguar pas lajmeve se Finlanda së shpejti do të mund t’i bashkohet NATO-s, duke thënë se kjo përbën një kërcënim për Rusinë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bëjë Evropën apo botën më të qëndrueshme.

Ndër rë tjera Peskov se hapat e ndërmarra nga Finlanda për t’u bashkuar me NATO-n ishin një shkak për keqardhje dhe një arsye për të imponuar një përgjigje simetrike.Sipas tij Finlanda ka ndërmarrë “hapa jomiqësorë” kundër Rusisë.

I pyetur se si do të kishte qenë reagimi i Rusisë nëse Finlanda anëtrësohet në NATO ai tha: “Gjithçka do të varet nga mënyra se si do të zhvillohet ky proces i zgjerimit të NATO-s, nga shkalla në të cilën infrastruktura ushtarake lëviz më pranë kufijve tanë”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img