Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
59 %
6.2kmh
0 %
Enj
16 °
Pre
19 °
Sht
18 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 23 Mars, 2023

Plagosja e efektivit në veri të Kosovës, Presidenca: Regjimi në Serbi po kalon nga veprimet e fshehta në të dhunshme

Lajme të ngjashëm

Shefi i stafit në Kabinetin e Presidencës, Blerim Vela, ka deklaruar se regjimi serb ka kaluar nga veprimet e fshehta në struktruave ilegale, në kërcënime të hapura për kryerjen e agresionit ndaj Kosovës.

“Regjimi në Serbi po kalon nga veprimet e fshehta të dhunshme të strukturave të veta ilegale në Kosovë, në kërcënim të hapur për përdorim të forcave policore e ushtarake për të kryer agresion ndaj Kosovës”, ka shkruar Vela.

“Sipas parimeve të Rusisë, ky është kërcënim flagrant për ta rrezikuar paqen dhe stabilitetin në rajon e më gjerë”, shton ai.

Kujtojmë se gjatë orëve të mbrëmjes oficerët teksa ishin duke patrulluar në fshatin Serbovc të komunës së Zveçanit janë sulmuar nga persona të armatosur.

Si pasojë e sulmit ka mbetur i plagosur një oficer policie, i cili fatmirësisht është jashtë rrezikut për jetën.

Më shumë