Tirana
light rain
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
46 %
1.5kmh
75 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Pjerin Ndreu ‘gjen zgjidhje’ për përmbytjen e Lezhës dhe premton: Do investohen 20 milionë euro në sistemin e ujitjes

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu, ka deklaruar se do të investohen 20 milionë euro në sistemin e ujit. Ndreu tha sot se Lezha nuk do të përmbytet më, pasi qeveria ka në projekt që të bëjë të gjithë sistemin e kanalizimit të ujërave të bardha e të zeza, si dhe të shiut.

Kryebashkiaku tha se me investimet në sistemin e kanalizimit, investimet në agroturizëm, Lezha do të kthehet në një atraksion turistik.

“Zona është shumë e mirë, ajo që po ndodh këtu është fantastike, qeverinë e kemi këtu. Sa i përket ujit që është një problem madhor. Zona është shumë e mirë, ajo që po ndodh këtu është fantastike, qeverinë e kemi këtu. Sot ka 20 milionë euro investim në sistemin e ujit, o kanë filluar o është në proces. Këto ditë fillon ujësjellësi Tale dhe Tale 2 dhe grykëlumi në zonë turistike duke i dhënë prioritet asaj. Shumë shpejt presim dhe konfirmimin e ujësjellësit e të Rabosht.

Qeveria shqiptare në bashkëpounim me KFV bën gjithë sistemin e kanalizimit të ujërave të zeza e të bardha dhe shiut dhe Lezha nuk përmbytet kurrë më, ujësjellësin e lagjes Nënë Teresa. Asnjëherë nuk ka pas një perqëndrim kaq të fortë në fushën e ujit. Priten detaje e fundit  për një projekt të mullinjve të erës që se di teknikisht prej 240 mln euro, pra jo vëetëmë në bujqësi dhe agroturizëm, por edhe në gangrenë, çështjen e punësimit nuk do të ketë krahë pune. Janë disa lëviozje pikante që do ta kthejnë këtë zonë në një atraksion turistik”, u shpreh Pjerin Ndreu.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img