Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
55 %
1kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
5 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

‘Pika NEMO’, vendndodhja më e largët në planetin Tokë, ku njerëzit më të afërt me të jetojnë në HAPËSIRË (MISTERI I PËRBINDËSHIT CTHULHU)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Njerëzit shpesh përmendin “mesin e botës”, por pa iu referuar një vendi me saktësi.

Por duket se shkencëtarët e kanë gjetur se ku është kjo pikë në planetin Tokë. Dhe e kanë quajtur Pika NEMO.

Pika Nemo, vendi më i largët në Tokë, është larguar aq larg nga civilizimi sa që njerëzit më të afërt me atë vend në çdo kohë të caktuar ka të ngjarë të jenë astronautë.

Pika Nemo njihet zyrtarisht si “poli oqeanik i paarritshmërisë”, ose, më thjesht e thënë, pika në oqean që është më larg nga toka. E vendosur në 48 ° 52.6′S 123 ° 23.6′Ë, vendi është fjalë për fjalë “mesi i askund”, i rrethuar nga më shumë se 1.000 milje oqean në çdo drejtim. Vendet më të afërta të tokës me polin janë një nga ishujt Pitcairn në veri, një nga Ishujt e Pashkëve në verilindje dhe një ishull larg bregdetit të Antarktidës në jug.

Është e qartë se nuk ka banorë njerëzorë askund afër Pikës Nemo, dhe emri “Nemo” në vetvete është në gjuhën latine për fjalën”askush”.

Në fakt, lokacioni është aq i izoluar sa njerëzit më të afërt me Nemo në të vërtetë nuk janë as në Tokë. Astronautët në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor janë rreth 258 milje larg planetit të tyre të shtëpisë në çdo kohë të caktuar. Meqenëse zona e banuar më afër Pendit Nemo është më shumë se 1.000 milje larg, njerëzit në hapësirë ​​janë shumë më afër polit të paarritshmërisë sesa ato në tokë.

Motu Nui i Ishujve të Pashkëve është vendi më i afërt me Pikën Nemo, megjithëse është akoma më shumë se 1.000 milje në veri:

mota-nui_copy.jpg

As burri që zbuloi Pikën Nemo nuk e ka vizituar ndonjëherë. Në vitin 1992, inxhinieri Hrvoje Lukatela vendosi pikën në oqean që ishte më larg nga çdo tokë, duke përdorur një program kompjuterik që llogariste koordinatat që ishin distanca më e madhe nga tre koordinata tokësore ekuivalente . Është shumë e mundur që asnjë njeri nuk ka kaluar kurrë nëpër ato koordinata.

Sa për banorët jo-njerëzorë, nuk ka shumë nga ata rreth Pikës Nemo. Koordinatat janë të vendosura në të vërtetë në Gyre të Paqësorit të Jugut: një rrymë e madhe rrotulluese që në të vërtetë parandalon që uji i pasur me lëndë ushqyese të rrjedhë në zonë. Pa asnjë burim ushqimi, është e pamundur të mbash ndonjë jetë në këtë pjesë të oqeanit (përveç baktereve dhe gaforreve të vogla që jetojnë pranë burimeve vullkanike në det).

Misteret që kanë shoqëruar Pikën NEMO:

Për shkak se Pika Nemo është e vendosur në atë që është përshkruar si “rajoni më pak aktiv biologjikisht i oqeanit botëror”, shkencëtarët u çuditën kur, në 1997, zbuluan një nga tingujt më të zhurmshëm nënujorë të regjistruar ndonjëherë afër polit.

Tingulli u kap nga mikrofona nënujore më shumë se 3000 milje larg. Shkencëtarët e befasuar në Administratën Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike nuk mund të mendonin për diçka mjaft të madhe për të krijuar një tingull kaq të lartë nën ujë dhe e quajtën zhurmën e misterit “The Bloop”. Sidoqoftë, përkrahësit e historive Sci-Fi menduan shpejt për një shpjegim.

Kur shkrimtari HP Lovecraft prezantoi për herë të parë lexuesit me përbindëshin e tij famëkeq, në “Kënga e Cthulhu”, në vitin 1926, ai shkroi se varri i krijesës ishte qyteti i humbur i R’yleh në Oqeanin Paqësor. Lovecraft i dha R’yleh koordinatat 47 ° 9′S 126 ° 43’Ë, të cilat janë befasuese afër atyre të Pikës Nemo dhe vendit ku u regjistrua “The Bloop”. Fakti që Lovecraft shkruajti për herë të parë për përbindëshin e tij të detit në vitin 1928 (gati 50 vjet para se Lukatela të llogariste vendndodhjen e Nemo), bëri që disa njerëz të spekulonin se poli i paarritshmërisë ishte, në të vërtetë, shtëpi për një krijesë ende të pazbuluar.

Përbindëshi CTHULHU:

cthulu-lovecraft_copy.jpg

Gjithsesi, rezulton se “The Bloop” është në të vërtetë tingulli i prishjes së akullit të antarktidës dhe jo thirrja e Cthulhu. Pika Nemo, megjithatë, ka të paktën një pretendim tjetër të etur për emrin e saj. Për shkak të largësisë dhe distancës nga rrugët e transportit, zona përreth Nemo u zgjodh si një “varrezë anijesh kozmike”.

Për shkak se anijet kozmike autonome nuk janë të dizajnuara për të mbijetuar rihyrjes në atmosferën e Tokës (nxehtësia zakonisht i shkatërron ato), shkencëtarët kishin nevojë për të zgjedhur një zonë ku do të ekzistonte një rrezik jashtëzakonisht i ulët që çdo njeri të goditej me mbeturinat e hapësirës fluturuese. Me një popullsi zero, poli oqeanik i paarritshmërisë në Pika Nemo ofroi zgjidhjen e përsosur.

Zhurma e dëgjuar nga shkencëtarët afër Pikës NEMO:

Më shumë


spot_img

spot_img