Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
50 %
3.1kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Pianistja e famshme shqiptare merr titullin ‘Fisnikëria e Tiranës’

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ne mes artistëve të Operas e Balerit, sopranos me famë botërore Inva Mula, Robert Radisë, Shpëtim Saraçit e shumë personaliteteve të tjerë, pianistja e njohur dhe në SHBA Nermin Zhabjaku u respektua nga Shoqata Tirana me vlerësimin e lartë të Fisnikërisë. 

Pas një pune 40 vjeçare në formimin e brezave te rinj ajo ka një kontribut të jashtëzakonshëm në artin shqiptar. Arben Tafaj kryetar i shoqatës Tirana tha se Nermini edhe pse e martuar në një familje të njohur shkodrane, rrënjët i ka në Tiranë pasi mbiemrin e vajzërisë e ka Daja ndërkaq që soprano Inva Mula kërkoi me humor që të pranohej si pjesë e shoqatës.

Në mes të familjarëve ishte dhe i biri i znj Nermin, tenor i njohur në SHBA.

Më shumë

spot_img
spot_img