“Photoshop-i” mund të shtrembërojë realitetin, ja e vërteta për "terroristin" (Foto)

Publikuar tek: bota, më 18:57 15-11-2015 “Photoshop-i” mund të shtrembërojë realitetin, ja e vërteta për

Fatkeqësisht, programet e modifikimit të fotografive nuk përdoren vetëm për modelet bukuroshe, që duan të duken edhe më të bukura, as për artistët dixhital që duan të shprehi talentin e tyre, por siç shihet edhe nga foto-montazhi, për të shtrembëruar realitetin në ngjarje që nuk ka vend për humor.

Ende nuk dihen arsyet sepse këtë dajlë Indian të konvertuar në islam e kanë shndërruar në një terrorist, duke i zëvendësuar iPad-in me një Kur-an ndërsa i kanë veshur një jelek që përdoret nga terroristët.

Shumë media raportuan se personi i fotoshopuar ishte një nga terroristët në Paris, menjëherë pasi fotografia u përhap masivisht në Tëitter dhe askush nuk mendoi ta verifikonte atë. Ai quhet Veerender Jubbal dhe në fotografinë origjinale, kishte realizuar një selfie përpara intervistës së punës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Fotomontazhi

sadf4.jpg

Realiteti

CLl7-JSVAAAfBoy.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “I rrezikshëm”, policia franceze identifikon terroristin, është në arrati
Panik në sheshin “Republika”, qytetarët vrapojnë të tmerruar (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.013438940048218
array(1) { ["section"]=> string(83) "photoshop-i-mund-te-shtremberoje-realitetin-ja-e-verteta-per-terroristin-foto-25488" }