Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
4.1kmh
0 %
Die
28 °
Hën
33 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pfizer pranon të furnizojë COVAX-in me vaksinën anti-COVID, përfiton edhe Shqipëria

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ec02f75c77686e046cb2a69855f1612c

Kompania Pfizer ka pranuar që të furnizojë COVAX-in me vaksinën anti-COVID.

Kujtojmë se Shqipëria ka parapaguar 4 miliardë lekë te COVAX për 1,140.000 doza vaksinash.

Reuters njoftoi se marrëveshja pritet të shpallet sot. Ndërsa detajet nuk janë bërë ende publike, burimet thonë se numri i vaksinave të parashikuara pritet të jetë mjaft i vogël.

COVAX tha se ata shpresojnë të shpërndajnë rreth 1.8 miliardë doza në 2021 në 92 vende me të ardhura më të ulëta. Kjo është e mjaftueshme për rreth 27% të popullsisë së tyre.

Aleanca COVAX u krijua në Prill nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe përfshin rreth 180 vende duke përfshirë Shtetet Anëtare të BE.

Ai synon të bashkojë financimin dhe kapacitetet prodhuese për të siguruar sa më shumë vaksina për anëtarët. Ajo ka lidhur marrëveshje me nëntë prodhues, përfshirë Moderna, dhe AstraZeneca, Pfizer.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img