Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
20 °
E premte, 24 Shtator, 2021
spot_img

Pfizer jep lajmin që askush se dëshironte: Shtyhet dërgimi i vaksinës në Europë, ja cili është problemi

spot_img

Lajme të ngjashëm

2b0c1a5d8b64c3459c83c0717d1f18f6

Dorëzimi i qindra mijëra dozave të vaksinës anti-koronavirus Pfizer/BioNTech në vendet në Bashkimin Evropian është vonuar për shkak të një “çështje të vogël logjistike”, i tha Pfizer CNN ditën e sotme.

“Ne kemi planifikuar një numër të kufizuar të dërgesave tona. Çështja logjistike është zgjidhur dhe ato dërgesa tani po dërgohen”, tha Pfizer në një deklaratë. “Nuk ka çështje prodhimi për t’u raportuar”, shtoi gjigandi farmaceutik i SHBA.

Dorëzimet e vaksinimit vonohen: Ministria e Shëndetësisë e Spanjës ka thënë se kishte pritur të merrte edhe 350,000 doza të tjera vaksine të hënën pasi filloi fushatën e saj të vaksinimit një ditë më parë.

“Dorëzimi i ardhshëm i vaksinave do të vonohet disa orë dhe do të arrijë në Spanjë të martën, 29 dhjetor, për vazhdimin e vaksinimeve në të gjithë territorin kombëtar,” tha Ministria e Shëndetësisë në një deklaratë.

Transportimi i vaksinës së sapo zhvilluar Pfizer/BioNTech të koronavirusit ka provuar të jetë një sfidë kryesore logjistike, pasi vaksina duhet të ruhet në -70 gradë Celsius, ose -94 gradë Fahrenheit, ndërsa është në tranzit.

Më shumë

spot_img