Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
49 %
0.5kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
17 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Pfizer fillon provat klinike për vaksinën specifike kundër Omicron

Lajme të ngjashëm

Pfizer dhe BioNTech kanë filluar një provë klinike për vaksinën specifike kundër Omicron, njoftuan ata të martën. Studimi do të vlerësojë vaksinën për sigurinë, tolerueshmërinë dhe nivelin e përgjigjes imune, si një seri primare dhe një dozë përforcuese, në deri në 1420 të rritur të shëndetshëm të moshës 18 deri në 55 vjeç.

Studimi është i ndarë në tre grupe:

Pjesëmarrësit në grupin e parë kanë marrë dy doza të vaksinës aktuale Pfizer të paktën 90 deri në 180 ditë përpara studimit. Ata do të marrin një ose dy doza të vaksinës specifike të Omicron.

Pjesëmarrësit në grupin e dytë kanë marrë tre doza të vaksinës aktuale Pfizer të paktën 90 deri në 180 ditë përpara studimit. Ata do të marrin një dozë të vaksinës aktuale Pfizer ose vaksinës specifike të Omicron.

Pjesëmarrësit në grupin e tretë nuk kanë marrë asnjë vaksinë Covid-19. Ata do të marrin tre doza të vaksinës specifike kundër Omicron.

CEO i Pfizer, Albert Bourla, tha muajin e kaluar se nëse nevojitet një vaksinë e re për variantin e koronavirusit Omicron, kompania do ta ketë një të tillë në mars. Megjithatë, një zëdhënës i Pfizer konfirmoi se kompania tashmë ka filluar prodhimin e kësaj vaksine.

Vaksina specifike për Omicron do të administrohet si një dozë prej 30 mikrogramësh, e njëjtë me vaksinën aktuale.

“Ndërsa kërkimet aktuale dhe të dhënat e botës reale tregojnë se vaksinat vazhdojnë të ofrojnë një nivel të lartë mbrojtjeje kundër sëmundjeve të rënda dhe shtrimit në spital me Omicron, ne e kuptojmë nevojën për të qenë të përgatitur në rast se kjo mbrojtje zbehet me kalimin e kohës dhe për të ndihmuar potencialisht në adresimin e Omicron dhe variante të reja në të ardhmen”, tha shefja e Kërkimit dhe Zhvillimit të Vaksinave në Pfizer, Kathrin Jansen.

/Newsbomb.al.

Më shumë