Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
5.1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

PEZULLOHET përdorimi i vaksinës anti-COVID në këtë shtet, NUK ËSHTË EFEKTIVE ndaj variantit të ri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c536a87015399a49de3ddc5969e3b380

Afrika e Jugut ndaloi vaksinimet e planifikuara me vaksinën “AstraZeneca” kundër COVID-19, pasi të dhënat treguan se jepte mbrojtje minimale kundër infeksionit nga varianti i ri.

Koronavirusi ka vrarë 2.3 milion njerëz dhe ka kthyer jetën normale përmbys për miliarda të tjerë, por variantet e reja kanë ngjallur frikën së vaksinat do të duhet të përmirësohen.

Studiuesit nga Universiteti i Witëatersrand dhe Universiteti i Oxford-it thanë në një analizë se vaksina “AstraZeneca” siguroi mbrojtje minimale kundër infeksionit të moderuar nga variant i Afrikës së Jugut.

“Ky studim konfirmon se virusi do të gjejë mënyra për të vazhduar të përhapet në popullatat e vaksinuara”, është shprehur krye-eksperti për provën e vaksinave në Oxford.

Vaksina “AstraZeneca” ishte shpresa e madhe për Afrikën, pasi ishte e lirë dhe e lehtë për t’u ruajtur dhe transmetuar. Pezullimi i saj ishte është cilësuar si një goditje e madhe për Afrikën e Jugut, me pasoja gjithëpërfshirëse edhe për rajonet e tjera.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img