Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
E mërkurë, 18 Maj, 2022
spot_img

Pezullimi i Mynyr Konit, mblidhen dekanët e UT, Kule mbështet Shahinin: Vendimi i ministres efiçent! Shkeljet nuk justifikohen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dekanët e Universitetit të Tiranës janë mbledhur sot për të diskutuar rreth vendimit të ministrisë së Arsimit, Besa Shahini për të pezulluar rektorin e UT, Mynyr Koni.

Për dekanin e fakultetit të Ekonomisë, Dhori Kule, vendimi i ministres ishte efiçent, pasi sipas tij është krijuar një situatë ngërçi dhe shqetësuese, madje masa është e vonuar. 

“Do desha ti përcjell opinionit publik që situata është vonuar shumë. 1 vit e gjysëm ka që ne megjithëse kemi konstatuar shqetësimin që i kemi bërë prezent, dhe ligji më së funmi gjeti dritë leshile u respektua. Ngerci i krijuar nuk konfirmohet nga dëshirat e individëve, ka institicione. Një prej tyre është edhe ministria e Arsimit. Po kështu konstatime me shkeljet janë bërë edhe nga KLSH, gjykata. Situatë ngërçi shumë shqetësuese, u desh edhe protesta e studentëve dhe deri më sot vlerësimi im është që këtë e kanë mbajtur peng politika. E kanë vonuar situatën dhe sot pas reagimit të studentëve dhe unë do thoja që ministrja e Arsimit nuk është pjesë e sjelljes politike arriti të marrë një vendim efiçent”, tha ndër në tjera Kule.  

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img